Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Aktualności

Spotkanie czwartkowe w Dolinie Samborowo.

Spotkanie czwartkowe w Dolinie Samborowo.

Serdecznie zapraszamy na przyrodniczy spacer z „botanicznym wykrzyknikiem” po Dolinie Samborowo 18 sierpnia 2016 roku o godzinie 16.00. Nasz prelegent ma niezmierzoną wiedzę botaniczną i mykologiczną i z dużą wprawą wprowadzi nas w zagadnienia muraw kserotermicznych, zbiorowisk łęgowych czy żyznych łąk. A całe to dobrodziejstwo przyrody dostępne jest na wyciągnięcie ręki – zaraz po przekroczeniu zielonej „bramy lasu” Doliny Samborowo.

Wspomnienia po pikniku w Krynicy Morskiej

Wspomnienia po pikniku w Krynicy Morskiej

W miniona sobotę 30 lipca 2016 roku w Krynicy Morskiej odbył się piknik rodzinny "Bezpieczne i ekologiczne wakacje z rodzimą przyrodą". Wśród zaproszonych jednostek z Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych swoje stoisko miało także Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. W tym roku stawiamy na "równowagę w przyrodzie". Ponieważ jednym z ważnych przyrodniczych ogniw (w kwestii zachowania równowagi) są owady zapylające i rośliny miododaje to im poświęcamy więcej uwagi.

Nowe, sierpniowe "Zielone pytanie"!

Nowe, sierpniowe "Zielone pytanie"!

Zachęcamy - jak zawsze - do wzięcia udziału w naszym konkursie "Zielone pytanie". To mały pretekst do poszerzenia swej wiedzy o przyrodzie. W tym miesiącu Państwa uwagę kierujemy na pokrzywę - bo choć miewamy mniej przyjemne epizody z jej udziałem to jednak wartość pokrzywy jest nieoceniona! Zapraszamy do udziału!
 

Bioróżnorodność w Kartuzach!

Bioróżnorodność w Kartuzach!

„Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”  odbyła się w minioną sobotę, 23 lipca 2016 r. w Kartuzach w Parku Solidarności! Była to niesamowita okazja aby zapoznać się z ciekawymi zagadnieniami przyrodniczymi wszystkich Parków Krajobrazowych Pomorskiego Zespołu oraz edukacyjnym stanowiskiem Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska...

Kwietna murawa dwa miesiące później (z konkursem na deser)

Kwietna murawa dwa miesiące później (z konkursem na deser)

Rozkwitała powoli i zapewne w pełnej krasie będziemy podziwiać ją dopiero w przyszłym sezonie wegetacyjnym. To kwietna murawa, która została wysiana w pobliżu budynku Wydziału Biologii UG podczas warsztatów „Ogród przyjazny”. Szczególnie cieszy fakt, ze spodobała się owadom, które według poczynionych obserwacji, odwiedzają pełne pyłku kwiaty. Nęci je, ustawiony również w pobliżu i specjalnie dla nich przygotowany hotel.  

III Piknik Przyrodników za nami

III Piknik Przyrodników za nami

W minioną sobotę 9 lipca na Wyspie Sobieszewskiej na terenie Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego odbył się III Piknik Przyrodników. CIEE miało przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu! Pod pretekstem wspólnego malowania chust i toreb (bawełnianych) wzorami inspirowanymi roślinami miododajnymi, podejmowaliśmy rozmowy na temat istoty równowagi w przyrodzie jaką gwarantują "dzikie zapylacze" oraz rośliny miododajne

MIKROORGANIZMY MORSKIE  - NAJMNIEJSI pomocnicy w rozwiązaniu WIELKICH problemów ludzkości

MIKROORGANIZMY MORSKIE - NAJMNIEJSI pomocnicy w rozwiązaniu WIELKICH problemów ludzkości

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie czwartkowe! 21 lipca prelekcję „MIKROORGANIZMY MORSKIE  - NAJMNIEJSI pomocnicy w rozwiązaniu WIELKICH problemów ludzkości” zaprezentuje dr Anna Toruńska-Sitarz z Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii UG. 

Zielone pytanie na lipiec.

Zielone pytanie na lipiec.

Zielone pytanie to "nieskomplikowana" propozycja dla wszystkich zainteresowanych przyrodą. To krótkie pytanie, pojawiające się w Internecie raz w miesiącu. W czerwcu brzmiało następująco: Bociany są chlubą Polaków, kibicujemy im kiedy wracają do nas po zimie by z sukcesem wydały potomstwo. Kiedy młode bociany zaczynają swoje pierwsze loty?
 

III Piknik Wyspa Przyrodników

III Piknik Wyspa Przyrodników

Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING oraz Partnerzy serdecznie zapraszają mieszkańców i turystów na III piknik „Wyspa Przyrodników”! Centrum pojawi się na pikniku z warsztatami Równowaga w Centrum uwagi. 

17-18 czerwca - wielkie szukanie różnorodności gatunkowej we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

17-18 czerwca - wielkie szukanie różnorodności gatunkowej we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

BioBlitz  to akcja promująca zrozumienie rangi różnorodności biologicznej i odkrywanie jej w  najbliższym otoczeniu człowieka. Główne cele akcji to inwentaryzacja przyrodnicza oraz edukacja społeczeństwa nastawiona na poznanie bioróżnorodności  ekosystemów rzecznych. Zebrani biolodzy (botanik, ornitolog, ichtiolog, lichenolog, teriolog, herpetolog i entomolog) mieli za zadanie w ciągu 24h znaleźć i zidentyfikować jak największą ilość gatunków w dolinie rzeki Wdy na odcinku od jeziora Schodno do miejscowości Loryniec.