Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

 Zapewne każdy człowiek nosi w sobie inną wizję ogrodu bo i rodzajów ogrodów jest bardzo dużo. Można je różnicować w zależności od stylu i kompozycji, doboru roślin, lokalizacji, wielkości, przeznaczenia … My „przyrodnicy” preferujemy „Ogród przyjazny” ale i pożyteczny, stanowiący bezpieczny azyl, zapewniający możliwość schronienia, wyżywienia i pokojowego współistnienia. Przyjazny nam, ludziom ale i przyrodzie. Tworzony według przemyślanej, odpowiadającej nam koncepcji, stanowiącej naturalne przedłużenie domu. Taki zielony fragment przyrody umożliwiający aktywny odpoczynek i ten całkiem leniwy, w samotności lub z najbliższymi (przyjaciółmi, rodziną), będący spełnianiem marzeń, pasji, hobby… Ogród, w którym ostoję znajdą ptaki, owady, płazy i te stworzenia, których istnienia czasem nie zauważamy i nie doceniamy. W takim Ogrodzie rośliny zostały dobrane nieprzypadkowo, znajdą w nim schronienie i pożywienie ptaki, chętnie odwiedzą je jeże, żaby i ropuchy oraz owady zachęcone pachnącym nektarem i pożywnym pyłkiem. Taki ogród wymaga nieco wiedzy, fantazji, pracy ale przede wszystkim dużej otwartości na „dzikość”. Wystarczy nadać tempo pewnym procesom a bioróżnorodność zakwitnie i po kilku latach ma szansę ustalić się swoista dla niego równowaga. Ogród przyjazny to rośliny rodzime, dobrane tak by kwitnąć przez cały sezon i dające owoce, którymi możemy podzielić się ze zwierzętami. To pewna otwartość w spojrzeniu na „szkodniki”, to walka z nimi za pomocą naturalnych metod sprzyjających środowisku, bo tak na prawdę natura nie zna tego pojęcia.
Za pośrednictwem tej strony a i podczas przygotowywanych przez Centrum warsztatów postaramy się podpowiedzieć jak można taki przyjazny ogród urządzić i pielęgnować by był przyjazny i pożyteczny. By cieszył przyrodę i nas przez cały rok.

Czerwiec 2017
 Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć łąki kwietnej, która została wysiana w 2016 roku w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Schyłek wiosny - początek lata. Zachęcamy by przekonać się o jej urodzie na własne oczy.
Kwietna murawa okiem Anny Welz
 Zachęcamy do obejrzenia zdjęć roślin, które na wysianej kwietnej murawie wyszukała pani Anna Welz. Mamy nadzieję, że to zmobilizuje Was do własnych poszukiwań i przesłania do nas kolejnych fotorelacji. Przypominamy, że dla pierwszych 3 osób czekają drobne nagrody.  
Kwietna murawa dwa miesiące później (z konkursem na deser)
Rozkwitała powoli i zapewne w pełnej krasie będziemy podziwiać ją dopiero w przyszłym sezonie wegetacyjnym. To kwietna murawa, która została wysiana w pobliżu budynku Wydziału Biologii UG podczas warsztatów „Ogród przyjazny”. Szczególnie cieszy fakt, że spodobała się owadom, które według poczynionych obserwacji, odwiedzają pełne pyłku kwiaty.  
Warsztaty ogrodnictwa miejskiego
Zachęcamy do posłuchania radiowych refleksji po warsztatach "Ogród przyjazny". Magazyn Ekologiczny Włodzimierza Raszkiewicza z  Radia Gdańsk:
Ogród przyjazny - refleksje powarsztatowe
10 maja 2016 r., w godz. 12.30 - 19.00 w siedzibie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się warsztaty poświęcone zakładaniu i pielęgnacji kwietnej murawy, która może być ciekawą przyrodniczo alternatywą dla popularnych ostatnio monokultur trawnikowych. W ramach warsztatów zaproponowaliśmy jak może wyglądać „dziki trawnik” w naszej strefie klimatycznej,  jak go zakładać, kosić i pielęgnować aby sprzyjał ptakom, owadom i ludziom.
Ogród przyjazny - połączenie teorii z praktyką.
W ramach 1- dniowego warsztatu (dla dorosłych) dowiecie się jak powinien wyglądać „dziki trawnik” w naszej strefie klimatycznej,  jak go zakładać, kosić i pielęgnować aby sprzyjał ptakom, owadom i ludziom. By było jeszcze ciekawiej podpowiemy jakie gatunki ze sobą współgrają a także stanowią estetyczną i ciekawą kompozycję. Wspólnie, pod okiem specjalistów, zasadzimy krzewy, byliny i wysiejemy murawę kwietną.  Dodatkowym atutem będzie możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami pielęgnacji roślin. Zachęcamy do zapoznania się z programem i do zapisów - ilość miejsc ograniczona. Miejsce spotkania - hol główny Wydziału Biologii UG.
Ziemna spirala
14 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie niezwykle wytrwałą grupę ludzi, którzy nie bacząc na okoliczności przyrody - zimny wiatr i straszący co chwilę deszcz wzięli AKTYWNY udział w szkoleniu: Przyjazny ogród.
Efekty tego praktycznego szkolenia są niezwykle zadawalające. Cieszą się z nich ptaki, owady a także pracownicy CIEE i TPK oraz odwiedzający nas goście.