Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Czerwiec 2013

Zielone pytanie w maju brzmiało następująco: „Jak nazywa się najbardziej jadowity polski pająk? Czym się żywi? Gdzie ten pająk lubi „mieszkać”?

Najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce jest sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) z rodziny kwadratnikowatych (Tetragnathidae). Jego ukąszenie wywołuje ból porównywalny z użądleniem osy czy szerszenia. Jednak pająk nie stanowi wielkiego zagrożenia dla ludzi, ponieważ w najgorszym wypadku ukąszenie może się skończyć sporą opuchlizną.

Samce Meta menardi osiągają wielkość 11-13 mm, a samice 14-17 mm. Jednak wraz z odnóżami mogą mierzyć do 50 mm. Ich ubarwienie jest raczej ciemne: głowotułów czerwonobrązowy, natomiast odwłok w różnych odcieniach brązu z delikatnym jaśniejszym wzorem i dwiema owalnymi plamami. Nogi są brązowe i mają czarne obwódki.

Sieciarz jaskiniowy występuje powszechnie w Europie – od Skandynawii po Morze Śródziemne oraz w Azji (z wyjątkiem Japonii). W Polsce spotykany jest m.in. w Ojcowskim Parku Narodowym. Meta menardi preferuje ciemne miejsca o stałej, średniej wilgotności i temperaturze powyżej 7ºC. W związku z tym żyje w jaskiniach, wyrobiskach górniczych, rumowiskach skalnych, piwnicach czy studzienkach kanalizacyjnych.

Sieciarz jaskiniowy tka nietypową sieć, która zawiera mało nici łownych. To powoduje, że jest mało przydatnym narzędziem do polowania i służy raczej jako trasa komunikacyjna. Pająk spędza większość czasu na ścianach miejsc, w których żyje i łowi tam stonogi, chrząszcze, chruściki, biegaczowate, wije, ćmy i inne motyle, ślimaki (z rzędu trzonkoocznych) oraz inne małe zwierzęta.

Upolowane zdobycze wiesza na niciach pajęczyny. Meta menardi wykształcił spowolnione wydatkowanie energii, dzięki czemu migruje i poluje przez cały rok. Charakterystyczne dla pająków z tego gatunku są sezonowe wędrówki (przeważnie w zimie) w głębsze partie zamieszkiwanych miejsc w celu zdobycia pokarmu. (Internet).

Dziękujemy Państwu za nadesłane odpowiedzi. Laureatami konkursu zostali: Dorota Orłowska z Gdańska, Edmund Spierewka z Czernicy oraz Danuta Szpakowska z Branicy.

Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Oto następne pytanie: „W jakich miejscach zakładają gniazda rybitwy czubate? Gdzie znajduje się jedyna w Polsce ich kolonia lęgowa? Jakie działania podejmowane są w celu jej ochrony?”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 15 czerwca 2013 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46, 80-837 Gdańsk, e-mail: stazysta.ciee@pomorskieparki.pl