Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Marzec 2012

Zielone pytanie w lutym brzmiało następująco: „Których ryb nie można łowić w polskich rzekach w okresie od 1 stycznia do 31 marca? Proszę wymienić 5 gatunków”.
 
Okres ochronny ryb, to ustalony przepisami czas, podczas którego nie wolno na dany gatunek polować, zabijać go, płoszyć i niszczyć gniazd. Jest to przede wszystkim moment największego rozrodu konkretnych okazów. W terminie od 1 stycznia do 31 marca w polskich rzekach jest zakaz połowu bolenia, brzany, certy, głowacicy, sandacza, szczupaka, świnki. Szczególnej ochronie poddane powinny być również lipień, miętus, pstrąg potokowy, sum, troć, łosoś.
 
Dziękujemy Państwu za nadesłane odpowiedzi. Laureatami konkursu zostali Joanna Cieszyńska z Gdańska, Magdalena Formella z Niepoczołowic, Wiktoria Czapiewska i Julianna Minuth z SP w Dąbrówce. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
 
Oto następne pytanie:
 
„Już od dawna nie myślimy o lesie jedynie w kategoriach miejsca produkcji drewna. Proszę wymienić inne funkcje lasu.”
 
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 15 marca 2012 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46, 80-837 Gdańsk, e-mail: ciee@ciee-gda.pl