Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: ciee@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie w godzinach pracy (poniedziałek - piątek 7.30-15.30, czwartki 10.00-18.00):  -  58 301 80 99 (rekomendujemy kontakt za pośrednictwem numerów komórkowych podanych w zakładce O Nas/pracownicy)

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie CIEE. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

 

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

„Odczytywanie eratyków. Okruchy Skandynawii na Pomorzu”

Uprzykrzają życie kaszubskim rolnikom, owiane są legendami, stanowią cenny skalny surowiec, wreszcie stanowią podłoże niezwykle rzadkich porostów i jako kamieńce są schronieniem gadów, płazów i mięczaków. Podczas spotkania nauczymy się rozpoznawać skały narzutowe i odczytywać historię dawnej Ziemi, którą w sobie zawierają. Dzięki nim spróbujemy przenieść się do krain Skandynawii i Finlandii.

„Rozpoznawanie tropów i śladów zwierząt - kurs podstawowy”

Sztuka odczytywania śladów, choć sięga czasów prehistorycznych, jest wciąż potrzebną i stosowaną umiejętnością. Pozwala na szybką identyfikację gatunków zwierząt, w tym tych prowadzących ukryty tryb życia. Wystarczy spojrzeć uważnie pod nogi, aby dostrzec, że świat jest zamieszkany prze różne ciekawe istoty, których historię życia możemy odczytywać dzięki umiejętności tropienia. Sztuka ta jest dostępna dla wszystkich, można ją ćwiczyć w każdym środowisku, nie tylko w lesie czy na łące. Tropić można tuż za progiem domu, w ogrodzie lub na miejskim trawniku, również tam przyroda pokazuje swoje tajemnice.

Bęc jabłkiem w głowę 2015/2016

Serdecznie zachęcam do podjęcia tego trudnego i pasjonującego wyzwania jakim jest udział w konkursie "Bęc jabłkiem w głowę". To już 15 edycja konkursu więc bogatsi o wieloletnie doświadczenia zapraszamy do wspólnej nauki, zabawy, rozwijania swoich zainteresowań także nowych uczestników z gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Rumia. Szczegóły znajdują się w załącznikach, zachęcamy do uważnego zapoznania się z regulaminem. 
 

„ZIELONE TRÓJMIASTO, czyli młodzi architekci krajobrazu mieszkańcom”

 Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, we współpracy z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, pragnie poinformować, że w dniu EDUKACJI NARODOWEJ (14 października 2015 r.) w godzinach 10:00-12:00 na terenie Trójmiasta odbędzie się II edycja akcji „ZIELONE TRÓJMIASTO, czyli młodzi architekci krajobrazu Mieszkańcom” pod tytułem "Nie bądź jeleń, postaw na ZIELEŃ".

Pomorskie Dni Energii 2015

Szanowni Państwo, w najbliższą sobotę na Placu Kuracyjnym w Sopocie w ramach Pomorskich Dni Energii nasze Centrum będzie miało swoje stoisko. W tym czasie planujemy - wspólnie z Państwem budować dom. Zapraszamy do nas, będziemy potrzebować pomocy. Chcemy by nasz dom wpisał się w otoczenie, był przyjazny środowisku i korzystał z nowoczesnych rozwiązań. Budowa domu będzie także pretekstem do rozmów na temat oszczędzania energii, odnawialnych źródeł energii a także różnych postaw prośrodowiskowych. 

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO - 25-26 września

Serdecznie zapraszamy w piątek do siedziby TPK i CIEE a w sobotę  na otwarte wycieczki przyrodnicze. W miłych okolicznościach przyrody wyreżyserowanych przez polską złotą jesień, pracowników TPK i CIEE oraz zaprzyjaźnione instytucje, obchodzić będziemy Dni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na stoisku Centrum będziemy zachwycać się drzewami, nauczymy jak je rozpoznawać i obdarujemy pomocami, które utrwalą tę wiedzę. Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów.  Na uczestników warsztatów "Dojrzały smak przygody" będzie czekała dodatkowa niespodzianka!

Bateria pomysłów – ruszył ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych

W imieniu organizatorów - Polskiego Klubu Ekologicznego - zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych do udziału w konkursie pt. Bateria pomysłów. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu kampanii informacyjno-edukacyjnej dla rówieśników na temat potrzeby właściwego zagospodarowania zużytych baterii i sposobów na ograniczenie użycia jednorazowych baterii. 

„Urozmaicony świat roślin Parku Oliwskiego” - terenowe spotkanie czwartkowe

 Serdecznie zapraszamy na wrześniowe spotkanie czwartkowe – dzięki Państwa zachęcie wybierzemy się jeszcze w teren. 17 września o godz. 16.00 odbędzie się spacer przyrodniczy „Urozmaicony świat roślin Parku Oliwskiego”,  prowadzony przez Andrzeja Garbalewskiego i Michała Bulińskiego.

„Park Reagana – ogród miasta”. Bezpłatne szkolenie dla nauczycieli

Wraz z nadejsciem nowego roku szkolnego mamy terenową  propozycję dla nauczycieli biologii i przyrody. Oferujemy szkolenie w bardzo miłych okolicznościach przyrody Parku Reagana. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i do zgłaszania się. Jak zwykle - o przyjęciu na listę decyduje kolejność zgłoszeń. 

Park Reagana - ogród miasta. Sierpniowe spotkanie czwartkowe!

Park Reagana to najmłodszy z gdańskich „zieleńców”. Położony na styku lądu i morza odwdzięcza się przyrodniczym bogactwem. W przeszłości zajęty przez ogródki działkowe, po których pozostały ślady w postaci drzew owocowych. Kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Jak choćby cenne ujęcia wody pitnej, z której korzysta 30% Gdańszczan. Odwiedzany przez turystów, ukochany przez „tubylców”, pełni milion ról i co najważniejsze – potrafi je pogodzić. Wzbudza same pozytywne emocje! 

Sierpniowe Zielone pytanie!

Sierpień w pełni, korzystając z pięknej pogody często wybieramy się do lasu. Ponieważ jesteśmy nasyceni zielenią częściej spoglądamy pod nogi w poszukiwaniu grzybów. Poza niewątpliwymi walorami smakowymi - bo przecież grzyby mają swoich wielbicieli, organizmy te pełnią w przyrodzie niezwykle ważną rolę. Trzy wybrane odpowiedzi na to pytanie zostaną przez nas nagrodzone! Serdecznie zapraszamy!