przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku


Menu


„Bioróżnorodność – poznaj by zachować” 22 maja 2013 r. Relacja z edukacyjnej akcji plenerowej

Pomorskie jeziora z recyklingu... przy soczystej trawie. Stworzyliśmy to razem!

Plenerowa akcja edukacyjna „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”, zorganizowana przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, już po raz piąty odbyła się przed Akwarium Gdyńskim. Wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej oraz Rok Jezior Pomorza. To właśnie jeziora stały się tematem przewodnim i inspiracją tegorocznej edycji. Była to pierwsza plenerowa impreza XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Ozdobę akcji stanowiły wykreowane przez artystów pomorskie jeziora z recyklingu, zaaranżowane z soczystej trawy oraz surowców naturalnych i wtórnych. Na wielu stoiskach w rozstawionych wokół namiotach wszyscy mogli miło i twórczo spędzić czas. Wykonując liczne zadania, eksperymenty i startując w konkursach w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób poszerzano wiedzę na temat bioróżnorodności jezior.

Od kilku miesięcy CIEE jest częścią Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, dysponując tak potężnym potencjałem wiedzy i praktyki w edukacji wszystkie parki krajobrazowe naszego województwa zaprezentowały bogactwo i bioróżnorodność pomorskich jezior. Dolina Słupi przybliżała strefy występujące w jeziorach. Dowiadując się jak przebiegały procesy tworzenia różnych typów jezior, poznawano ich genezę w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Pokazano także dwojaki charakter Zatoki Puckiej, jej słodko- i słonowodne oblicze objawione wyjątkową fauną i florą. Dzięki temu można lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w Zatoce i znaleźć odpowiedź na pytanie: Zatoka Pucka – morze czy jezioro? Pracownicy Parku Mierzeja Wiślana dzielili się wiedzą o kormoranach – ogromnej atrakcji turystycznej i przyrodniczej ciekawostce, nie przez wszystkich jednak lubianej. Zastanawiano się dlaczego tak jest, co jada kormoran oraz jak jego obecność wpływa na przyrodę regionu, w którym spędza znaczną część roku. Trójmiejski Park Krajobrazowy podzielił się wiedzą o swoich jeziorach, poznano także najmniejszych mieszkańców jezior Wdzydzkiego PK, czyli mikro i makroorganizmy.

W namiocie Zaborskiego PK każdy mógł „uraczyć się” wiedzą na temat naszego największego skorupiaka. Dowiadywano się dlaczego niegdyś tak liczny rak szlachetny, będący „prawowitym” mieszkańcem pomorskich wód, dzisiaj jest gatunkiem unikatowym.

Pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego przybliżali niezwykle dynamiczny ekosystem, jakim są jeziora przymorskie. Odwiedzając stoisko PN „Bory Tucholskie” można było dowiedzieć się jak park powstał, co zawdzięcza lodowcom oraz co kryje się w wodach jezior polodowcowych. Edukatorzy z Akwarium Gdyńskiego w trzech strefach (zwierząt, chemii oraz zabawy) pomagali odkrywać osobliwości jezior. Uczestnicy akcji badali bogactwo pomorskich jezior z Panem Kulką z Centrum Nauki Experyment a w labiryncie stworzonym przez studentów z Koła Naukowego Oceanografów UG mogli wreszcie poczuć się jak ryba w wodzie. Unikalne piękno ryb odkrywano kreując słodkowodne dzieła sztuki wspólnie z artystką Marią Lepczak-Wysocką. Leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk opowiadali o skrzydlatych przyjaciołach spotykanych w Ptasim Raju. Niektóre tajemnice wody próbowano rozwikłać na stoisku PEWIK GDYNIA a sekrety jezior odkrywano wspólnie z nauczycielami z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska. Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING pokazywała kto buczy w trzcinie i nurkuje w grążelach a studenci z Naukowego Koła Chemików PG próbowali wszystkich zainteresować magią jezior. Zielona Szkoła Krajobrazu przekonywała, że w każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce dla wody a pracownicy Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni opowiadali o psich obywatelach naszych miast. Stacja Ornitologiczna przybliżała wszystkim ptaki jezior na obszarze NATURA 2000 "Ujście Wisły" a Pracownia pod błękitnym drzewem pomagała odkrywać uroki jezior w recyklingu kreatywnym. Naukowe Koło „Littorella” UG przedstawiło zróżnicowanie środowisk wodnych i torfowisk a jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą wyjaśniali instruktorzy z Centrum Wychowania Morskiego ZHP oraz Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ponadto można było bliżej poznać wodnych przyjaciół – żaby traszki i ropuchy a także odkryć tajemnice sinic. Zastanawiano się również kto ma ochotę na ochotkę, czyli sprawdzano co wieczorem lata nad jeziorem. Uczestnicząc w wielkoformatowej planszowej grze ulicznej „Nie stój, zwiedzaj! Pomorskie jeziora w kalejdoskopie” weryfikowano swa wiedzę o jeziornych aspektach naszego regionu. Łączono również bogactwo wyobraźni z wiedzą na temat typów jezior - wspólnymi siłami budowano makietę jeziora rynnowego, przybrzeżnego i innych. Najmłodsi uczestnicy mogli przenieść się w świat fascynujących baśni związanych z pomorskimi jeziorami.

Dzięki pracowicie zdobywanej wiedzy na poszczególnych stoiskach można było otrzymać „sprawności”, zamieniane na stoiskach organizatora na ekologiczne upominki. Można było wybrać m.in. drewnianą żabę – magnes, odblaskową sowę a także wziąć udział w warsztacie „Jezioro na ekotorbie” , podczas którego kreowano autorską siatkę wielorazowego użytku. Dodatkową atrakcją wybijającą rytm zbierania sprawności był znakomity autorski koncert zespołu Remont Pomp, działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Gdańsk.

Pogoda dopisała, dzięki czemu odwiedziły nas licznie zarówno grupy szkolne pod opieką nauczycieli, jak i osoby indywidualne. W akcji wzięło udział ok. 2 000 osób. Każdy mógł aktywnie i twórczo zdobyć wiedzę. Pięknie dziękujemy wszystkim Partnerom za zaangażowanie i uświetnienie akcji interesującymi warsztatami a uczestnikom za wspólny czas poświęcony na poznawanie pomorskich jezior. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na kolejnej edycji akcji „Bioróżnorodność – poznaj by zachować!”J
Finansowo oraz rzeczowo przedsięwzięcie wsparły: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Miasto Gdynia, Centrum Handlowe Wzgórze w Gdyni oraz PEWIK GDYNIA, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również za wsparcie Oficynie Wydawniczej MULTICO. Akcja została objęta patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdyni oraz medialnym przez Radio Gdańsk, portal trojmiasto.pl oraz portal edukacyjny www.zielonalekcja.pl.
Pięknie dziękujemy wszystkim Partnerom, Patronom oraz instytucjom wspierającym akcję, pracownikom Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB za pomoc przy jej organizacji a także Wojewódzkiemu Zespołowi Szkół Policealnych w Gdyni, IX Liceum Ogólnokształcącemu w Gdyni, Morskiemu Instytutowi Rybackiemu - Państwowemu Instytutowi Badawczemu, Zespołowi Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku oraz Nadleśnictwu Gdańsk. To dzięki wspólnej pracy, zapałowi, chęci dzielenia się wiedzą, zdartym gardłom i poczuciu edukacyjnej misji mamy piękny efekt w postaci „oswojonego” tematu różnorodności (nie tylko) biologicznej pomorskich jezior.
 

Copyright © Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk