Nowe Zielone pytanie. W sam raz na październik!

Data: 23-09-2014

Zielone pytanie we wrześniu brzmiało następująco : W tym roku Trójmiejski Park Krajobrazowy obchodzi 35 urodziny. Park ten jest wspaniałym miejscem wytchnienia i „zielonych kontemplacji” dla wielu osób. Prosimy o nadsyłanie opisu (dla chętnych także ze zdjęciami) Państwa ulubionych miejsc z terenu TPK i powodów dla których szczególnie te zakątki są bliskie Państwa sercom.

Postanowiłam zacytować Państwa odpowiedzi oraz załączyć wybrane zdjęcia.
Zakątek pani Anny to – „ścieżka przyrodniczo-historyczno-dydaktyczna "Szlak Borsuka" w Sopocie. Dlaczego? Przede wszystkim przyroda, las, daleko od zgiełku, od  tłumu ludzi. Jest to wspaniała ścieżka ,dobrze oznakowana z cudnym miejscem widokowym na Glinianej Górze skąd rozciąga się widok na uzdrowisko i Zatokę Gdańską. Tuż obok jest rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze. Chronione są tam stare dęby i buki.”
Piotr Polaszek – „Moim ulubionym miejscem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym jest Wzgórze Pachołek. Uwielbiam tu przychodzić z moim psem. Najpierw długo wchodzimy, a potem na górze czeka na nas wspaniałe wynagrodzenie: zasłużony odpoczynek oraz oczywiście przepiękne widoki Gdańska i pięknych lasów. Czekam na jesień, żeby zrobić z wieży widokowej zdjęcia czerwono-pomarańczowego lasu. Na pewno będzie to piorunujący efekt!”
Rafał Bobrowski – „Jeśli chodzi o mnie, to jak każdy szanujący się przyrodnik kocham góry. I choć mieszkam w Gdańsku, to mam do nich naprawdę blisko. Otóż mój najbardziej ulubiony fragment TPK prowadzi zielonym szlakiem z Niedźwiednika do Oliwskiego Zoo. Dlaczego właśnie ten odcinek ? Otóż na swój własny użytek nazywam go "szlakiem górskim" i nazwa nie jest przypadkowa. Tak wielkich różnic w wysokości terenu jak na nim nie ma chyba w promieniu 250 km od Gdańska. Jego specyfika polega na tym, że przebiega on prostopadle do licznych dolin przecinając je, tak więc na stosunkowo niewielkiej długości jesteśmy w stanie obejrzeć mnóstwo uroczych wspomnianych już dolin oraz powspinać się na oddzielające je od siebie wzniesienia terenu. Rewelacja!”
Ewelina Sobańska – „Od kilku lat moim ulubionym miejscem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym jest Wężowa Dolina, zlokalizowana w gdańskiej Oliwie. Z pozoru jest to miejsce mało ciekawe. Trzeba otworzyć się na przyrodę. Uważnie słuchać, patrzeć i przede wszystkim zachowywać się bardzo cicho. Dolina zachwyca swoim urokiem o każdej porze roku. Co dla mnie jest największym magnesem? Zwierzęta! Praktycznie nie da się wrócić z porannego lub wieczornego spaceru bez satysfakcji spotkania z dzikim zwierzem. Jak w każdym zakątku TPK dominują ptaki. Oprócz wszędobylskich sikor, zimą słychać czyże i myszołowy, wczesną wiosną mysikróliki, później pojawiają się kolejne gatunki: pierwiosnek, pokrzywnica, kos, kapturka, gąsiorek i jeszcze kilka innych. Późnym latem dolina jest jednym z ulubionych miejsc jastrzębi. Gil też nie należy tu do rzadkości. Przy odrobinie szczęścia można go usłyszeć lub zobaczyć nawet latem. Okoliczne świerki, to ulubione miejsce bytowania krzyżodziobów, które swoim głosem komentują każdy przelot na sąsiednie drzewo. Jednak nie samymi ptakami żyje człowiek. Dzik, sarna, jeleń, zając, lis, to te najbardziej atrakcyjne. Warto też patrzeć pod nogi, martwe, porzucone ryjówki są tu normą. Do tego pełno śladów zwierząt, więc nawet jak nie spotkamy ich oko w oko, to i tak czujemy, że są tuż obok, schowane w gąszczu młodych buków. Długo by pisać o pozostałych zwierzętach i bujnej roślinności Wężowej Doliny. Tam po prostu trzeba pójść!”

Dziękujemy Państwu za nadesłane refleksje.
Laureatami konkursu zostali: Ewelina Sobańska z Gdańska, Rafał Bobrowski z Gdańska, Piotr Polaszek z Gdańska oraz Anna Stefanowicz z Gdańska. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: „Nadeszła jesień. Dla wielu gatunków ptaków to trudny czas, by przebyć olbrzymi dystans w poszukiwaniu bardziej obfitego w pokarm terenu. Jakie ptaki zbierają się w większe grupy przed odlotem?”
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 października 2014 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl

zdjęcie pani Anny Stefanowicz
zdjęcie pana Piotra Polaszka
zdjęcie pani Eweliny Sobańskiej
zdjęcie pani Eweliny Sobańskiej
zdjęcie pani Eweliny Sobańskiej