przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku


Menu


Zielone pytanie na grudzień

Zielone pytanie w listopadzie brzmiało następująco: „Ludzie od wieków dokarmiają zwierzęta i choć w mieście „tradycja„ ta nieco zanikła to nadal jest bardzo żywa. Choć chętnie pomagamy dzikim zwierzętom w zimie to nie zawsze robimy to z głową. Jak, czym i dlaczego powinniśmy dokarmiać zwierzęta zimą?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłanej przez Szymona Zalewskiego:

„Zima to trudny czas dla ptaków. Z naszą pomocą przetrwają go łatwiej. ptaki, które pozostają u nas na zimę mają teraz problem ze znalezieniem pokarmu pod grubą warstwą śniegu dlatego ludzie przychodzą im z pomocą, bez nich mogą nie przeżyć długiego okresu chłodu. Gdy rozpoczniesz dokarmianie musisz to robić regularnie przez całą zimę. Należy jednak pamiętać nie tylko o dokarmianiu ptaków, ale o tym aby robić to właściwie. lepiej w ogóle nie karmić niż robić to źle. Pamiętajmy więc podczas dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół o następujących zasadach :

- ptakom wodnym podawać gotowane lub surowe warzywa i ziarna, kasze i płatki owsiane. Pieczywo, zwłaszcza rozmoczone i spleśniałe nie jest dla nich właściwym pokarmem. powoduje schorzenia przewodu pokarmowego , a nawet śmierć. Drobne ptaki np. sikory, kowaliki, wróble najlepiej karmić mieszanką nasion słonecznika, prosa, pszenicy oraz nasion oleistych . Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoniny.

Dieta dokarmianych zwierząt powinna być urozmaicona i podobna do tego co zjadają w naturze. Jelenie, sarny lubią pokarm bogaty w celulozę - zawierają ją pędy drzew i krzewów. Można dawać tzw. "lizawki". Dla dzików w leśnej stołówce powinna znaleźć się sucha karma - najlepiej żołędzie i kasztany. Kuraki i kuropatwy lubią ziarna zbóż oraz marchew, posiekane buraki. Soczysty pokarm pozwala na zaspokojenie pragnienia.”

Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

Laureatami konkursu zostali: Szymon Zalewski, Bartosz Kozak oraz Maria Cedro . Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Następne pytanie: „Choć tradycja strojenia świątecznego drzewka przyjęła się u nas dopiero w XIX w. to obecnie nie wyobrażamy sobie bez niego okresu Bożego Narodzenia.  Z naszych rodzimych gatunków drzew iglastych najczęściej w domach królują dwa. Proszę podać jakie to gatunki oraz co najmniej 3 cechy różniące je miedzy sobą.”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 27 grudnia 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl


Copyright © Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk