Mrucząca zagłada. Czy koty domowe zagrażają dzikiej przyrodzie?

Data: 10-02-2021

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na opowieść:
„Mrucząca zagłada. Czy koty domowe zagrażają dzikiej przyrodzie?”

Spotkanie z  Mateuszem Ciechanowskim i Zuzanną Wikar odbędzie się na profilu CIEE Online w Facebook Live: https://www.facebook.com/CIEEGdansk/live/  w dniu 17 lutego 2021 roku o godz. 18:00.

Towarzyszą człowiekowi od co najmniej 6000 lat. Trzymane w milionach domów na całym świecie. Umilają nam czas, odpoczywając na naszych kolanach i mrucząc. Koty domowe, bo to o nich mowa, słyną ze swej niezależności. Właściciele wypuszczają je za drzwi „na spacer”, za nic mając zdrowie i życie swoich pupili - w końcu kot jest symbolem wolności, „chodzi własnymi drogami”. Po miastach, lasach i polach włóczą się także miliony kotów bezdomnych. Dzięki ciągłemu dokarmianiu przez człowieka, osiągnęły liczebności, jakich nie jest w stanie „dogonić” żaden dziko żyjący rodzimy drapieżnik, jak kuna, tchórz, czy lis. Większość z nas zapomniała, że kot jest zwierzęciem pochodzącym z... Afryki. Czy wprowadzanie i sztuczne utrzymywanie w środowisku obcego ssaka może pozostać obojętne dla przyrody?

W kocich pyskach giną miliony rodzimych ptaków i drobnych ssaków, w tym chronionych, rzadkich i zagrożonych. Roznoszone przez koty pasożyty infekują nawet wieloryby w lodowatej Arktyce. Na wyspach oceanicznych mruczący przybysze doprowadzili do bezpowrotnego wymarcia już niejeden endemiczny gatunek. Lawinowo pojawiające się badania naukowe zmuszają nas do bliższego przyjrzenia się skutkom uwalniania kotów domowych… Z okazji Światowego Dnia Kota, w podróż przez galerię kocich problemów i możliwych rozwiązań, zabiorą nas Mateusz Ciechanowski i Zuzanna Wikar z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie: Mrucząca zagłada. Czy koty domowe zagrażają dzikiej przyrodzie? | Facebook

Na opowieść o mruczącej zagładzie zapraszamy w ramach spotkań miłośników ekologii, realizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Stefan fot. Wojciech Pilacki