Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: „Jednym z symboli świąt, najprawdopodobniej pochodzącym z Anglii, jest jemioła. Czym ta roślina różni się od innych i jak szkodzi innym roślinom?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłany przez Annę Borowicz :

Jemioła to półpasożyt. przeprowadza fotosyntezę, gdyż jest zielona -czyli posiada chlorofil. Jednak żyje przyczepiona na gałęziach drzew czyli nie ma dostępu do wody. Wodę pobiera z tkanki przewodzącej drzewa-  czyli naraża drzewo na zwiększony pobór wody.W okresie suszy(lato) jest bardzo niekorzystne dla drzewa.

Dodatkowo jemioła obciążając gałęzie swoim ciężarem może doprowadzić do obłamywania się gałęzi-uszkodzenia drzewa. czasem/często wykonuje się "pielęgnacyjne" obłamywanie kul jemioły, gdy zagraża swym ciężarem drzewu.

Natomiast pożytki z jemioły ???

-jest pokarmem dla ptaków zimą
-stosowana w ziołolecznictwie/medycynie
-liczne przesady związane z jemiołą(najczęściej pozytywne - talizman, dar bogów ,własności magiczne, chroniła przed złymi mocami i pożarami, podnosi potencjał seksualny, daje wieczną miłość całującym się pod jemiołą, okadzano nią ule, dawała szczęście i bogactwo.

Stąd myślę pozytywne nastawienie ludzi do jemioły.........szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia

 

Laureatami konkursu zostali: Anna Borowicz, Magda Lipka oraz Maciej Borowicz.

Dziękujemy za odpowiedzi. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Pytanie na styczeń: „Przydomowy miejski ogród to świetna ostoja dla wielu zwierząt. W jaki sposób możemy przystosować ogród dla różnych grup dziko żyjących zwierząt?”

Drodzy miłośnicy „Zielonego pytania”, kierowani chęcią zmian i nowości postanowiliśmy o zawieszeniu konkursu. Styczniowe pytanie będzie ostatnim. Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie jednocześnie gorąco polecamy dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim, które odbędą się w tym roku. Link do pierwszego zamieszczamy poniżej, drugi natomiast zostanie ogłoszony w późniejszym czasie.

https://ciee-gda.pl/konkursy-2/kto-z-karmnika-ziarno-wyjada/