Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

 Zapewne każdy człowiek nosi w sobie inną wizję ogrodu bo i rodzajów ogrodów jest bardzo dużo. Można je różnicować w zależności od stylu i kompozycji, doboru roślin, lokalizacji, wielkości, przeznaczenia … My „przyrodnicy” preferujemy „Ogród przyjazny” ale i pożyteczny, stanowiący bezpieczny azyl, zapewniający możliwość schronienia, wyżywienia i pokojowego współistnienia. Przyjazny nam, ludziom ale i przyrodzie. Tworzony według przemyślanej, odpowiadającej nam koncepcji, stanowiącej naturalne przedłużenie domu. Taki zielony fragment przyrody umożliwiający aktywny odpoczynek i ten całkiem leniwy, w samotności lub z najbliższymi (przyjaciółmi, rodziną), będący spełnianiem marzeń, pasji, hobby… Ogród, w którym ostoję znajdą ptaki, owady, płazy i te stworzenia, których istnienia czasem nie zauważamy i nie doceniamy. W takim Ogrodzie rośliny zostały dobrane nieprzypadkowo, znajdą w nim schronienie i pożywienie ptaki, chętnie odwiedzą je jeże, żaby i ropuchy oraz owady zachęcone pachnącym nektarem i pożywnym pyłkiem. Taki ogród wymaga nieco wiedzy, fantazji, pracy ale przede wszystkim dużej otwartości na „dzikość”. Wystarczy nadać tempo pewnym procesom a bioróżnorodność zakwitnie i po kilku latach ma szansę ustalić się swoista dla niego równowaga. Ogród przyjazny to rośliny rodzime, dobrane tak by kwitnąć przez cały sezon i dające owoce, którymi możemy podzielić się ze zwierzętami. To pewna otwartość w spojrzeniu na „szkodniki”, to walka z nimi za pomocą naturalnych metod sprzyjających środowisku, bo tak na prawdę natura nie zna tego pojęcia.
Za pośrednictwem tej strony a i podczas przygotowywanych przez Centrum warsztatów postaramy się podpowiedzieć jak można taki przyjazny ogród urządzić i pielęgnować by był przyjazny i pożyteczny. By cieszył przyrodę i nas przez cały rok.

Ogród deszczowy
Deszcz jest synonimem życia, woda którą ze sobą niesie napełnia rzeki i jeziora, uzupełnia rezerwuary wody pitnej, oczyszcza i odświeża powietrze, zapewnia życie wszystkim istotom!  
Murawa kwietna
Historia kwietnej murawy, którą wspólnymi siłami wysialiśmy w pobliżu budynku Wydziału Biologii UG podczas warsztatów „Ogród przyjazny”. Mamy nadzieję, że ta przestrzeń kwitnąc będzie pięknie się zmieniać tworząc przyjazną aurę dla ludzi i zwierząt.  
Ziemna spirala
14 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie niezwykle wytrwałą grupę ludzi, którzy nie bacząc na okoliczności przyrody - zimny wiatr i straszący co chwilę deszcz wzięli AKTYWNY udział w szkoleniu: Przyjazny ogród.
Efekty tego praktycznego szkolenia są niezwykle zadawalające. Cieszą się z nich ptaki, owady a także pracownicy CIEE i TPK oraz odwiedzający nas goście.