Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

Przy nowoczesnej, szklanej bryle InfoBoxu powstał wyjątkowy ogród deszczowy. Dzielimy się z Państwem zdjęciami, by zachęcić do odwiedzenia tej efektywnej i zarazem efektownej instalacji!


Zespół edukatorów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (CIEE) wpadł na pomysł by stworzyć pokazowy ogród deszczowy w eksponowanej przestrzeni miasta, przy okazji w praktyczny sposób zaszczepiając tę ideę wśród mieszkańców miast. Wieloletnia owocna współpraca CIEE z Urzędem Miasta Gdyni sprawiła, że to Gdynia stała się naturalnym Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia. Pierwotny zamysł sprowadzał się do zaaranżowania ogrodu deszczowego w niewielkiej skrzyni, jednak potencjał pomysłu trafił na bardzo kreatywny „grunt”. Niepozorny projekt ogrodu przeszedł metamorfozę dzięki współpracy przyrodników, ogrodników i urzędników ale także artystów plastyków i grafików.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, zarówno mieszkańcy Gdyni jak i turyści będą mogli podziwiać modelowy ogród, zasilany deszczem padającym na dach budynku InfoBox. Wyjątkowość ogrodu i jego lokalizacyjne „osadzenie” podkreśliła mapa Gdyni z 1931 r. wyeksponowana na ścianie budynku, woda odprowadzana jest spustami rynnowymi, które dodały ogrodowi artystycznej finezji ale przede wszystkim zostały zasadzone specjalne - hydrofitowe rośliny.


Gdyński ogród deszczowy powstał podczas praktycznego warsztatu z udziałem mieszkańców. Pięknie dziękujemy! Uczestnicy pod okiem specjalisty dowiedzieli się jak mądrze gospodarować wodą opadową w przestrzeniach miejskich, jak ją konstruktywnie wykorzystać w ogrodzie „na miarę miasta”, bloku, domu czy altany oraz jak dobrać odpowiednie rośliny by wspomogły nas w zagospodarowaniu i oczyszczeniu nadmiaru wody.


Powstanie ogrodu deszczowego wspierane było przez Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni, InfoBox, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni oraz Biuro Plastyka Miasta Gdyni. Ekspert Elżbieta Urbaniak, współpracująca przy tworzeniu ogrodów deszczowych z Fundacją Sendzimira (której dziękujemy za inspirację), czuwała nad stroną merytoryczną projektu. Oryginalny projekt architektoniczny ogrodu deszczowego wykonała Ada Kulasek z Biuro Projektów Arch. Jacek Kowalczuk Dziękujemy! Dziękujemy również wszystkim realizatorom za miłą współpracę - Elżbiecie i Mariuszowi Urbaniak za współtworzenie ogrodu, grupie warsztatowej za pozytywną energię i zapał do pracy, MOCNE BRANDY za oryginalne pokazanie na ścianie InfoBoxu jak wyglądała Gdynia w 1931 roku, APMS za turkusowe spusty rynnowe, Panu Jarosławowi Gajewskiemu z firmy Nawodnienia za montaż donic i wykonanie drenażu a firmie Betard za wykonanie donic. Dziękujemy również Gdańskiej Fundacji Wody za współpracę.


Całość, we współpracy z Wydziałem Środowiska UM Gdyni, koordynowało Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i choć projekt stał się sporym wyzwaniem to jesteśmy przekonani, że było warto! Pięknie dziękujemy wszystkim osobom które przyczyniły się do powstania tej wyjątkowej instalacji! Szczególne podziękowania kierujemy do Miasta Gdyni za to, że nasz pomysł spotkał się z taką otwartością. Dziękujemy zespołowi Wydziału Środowiska za owocne współdziałanie podczas długich przygotowań. Dzięki temu wspólnie stworzyliśmy coś wartościowego.


Mamy nadzieję, że ogród będzie samowystarczalnym bytem zasilanym dzięki siłom natury. Jako przykład konstruktywnego wykorzystania i zagospodarowania deszczówki, będzie służył nam ludziom ale i przyrodzie. I przede wszystkim liczymy, że stanie się inspiracją dla innych. Więcej informacji na temat idei ogrodów deszczowych oraz praktyczne wskazówki dla osób planujących zastosować te idee na terenie własnych nieruchomości znajduje się na stronie internetowej towarzyszącej projektowi www.gdynia.pl/ogroddeszczowy , na stronie Centrum w zakładce poświęconej ogrodom deszczowym https://ciee-gda.pl/ciee-ogrod/ogrod-deszczowy/ oraz w Magazynie Ekologicznym Radia Gdańsk https://radiogdansk.pl/audycje-rg/inne-audycje/magazyn-ekologiczny/item/76443-w-gdyni-powstal-ogrod-ktorego-nie-trzeba-podlewac-to-pierwszy-w-miescie-ogrod-deszczowy?autoplay=true


Działalność CIEE jest realizowana dzięki finansowaniu ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku