Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

 O Centrum

Jesteśmy sekcją Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Działamy od 1993 r., głównie na terenie województwa pomorskiego. W latach 2003-2012 byliśmy częścią Gdańskiej Fundacji Wody. Realizując projekty edukacyjne pomagamy poznać przyrodę i jej tajemnice, uczymy jak ją chronić i żyć w zgodzie z jej naturalnym rytmem.

Naszym głównym celem jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna, ukierunkowana na rzecz zrównoważonego rozwoju, adresowana do różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Rzetelnie i profesjonalnie informujemy na temat środowiska i ochrony przyrody. Wspieramy postawy i aktywność prośrodowiskową. Trafiamy do różnych odbiorców stosując urozmaicone metody aktywizujące: warsztaty, szkolenia, konkursy, edukacyjne akcje plenerowe, spektakle teatru ulicznego, wystawy. Oferujemy wsparcie, wiedzę, dobrze wyposażony księgozbiór, a także duży zbiór czasopism, programów i filmów tematycznie związanych ze środowiskiem naturalnym.

Centrum jest wpisane na listę 100 rekomendowanych przez Ministerstwo Środowiska ośrodków edukacji na terenie Polski. W 2008 r. Gdańska Fundacja Wody otrzymała Nagrodą Bursztynowego Mieczyka za działania CIEE, przyznawaną najlepszym organizacjom pozarządowym w województwie pomorskim. W 2010 r. nasz festiwal „Piaskiem pisane – życie w Bałtyku” został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Środowiska „Nietypowa Lekcja Różnorodności Biologicznej”.

Strona internetowa, wszystkie działania edukacyjne Centrum realizowane są dzięki wieloletniemu wsparciu i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz współdziałaniu wielu ludzi, organizacji i instytucji.

Jak edukujemy?

–  prowadzimy warsztaty stacjonarne i terenowe dla wszystkich grup odbiorców (przedszkoli, szkół, uczelni, Uniwersytetów III Wieku);
–  szkolimy nauczycieli, edukatorów, pracowników urzędów i  firm;
–  organizujemy różnorodne konkursy – każdy wybierze coś dla siebie:
  • Bęc jabłkiem w głowę” – interdyscyplinarny konkurs dla uczniów gdańskich i sopockich szkół podstawowych i gimnazjów
  • Znani i nieznani – ptasi sąsiedzi” – konkurs ornitologiczno-plastyczny dla gdańskich klas V

–  organizujemy „Spotkania czwartkowe” – prelekcje w każdy trzeci czwartek miesiąca, skupiające miłośników ekologii;

– prowadzimy wędrówki przyrodnicze dla seniorów "Dojrzały Smak Przygody";

– stworzyliśmy interaktywny i multimedialny program do nauki rozpoznawania wybranych gatunków drzew i krzewów www.poznajemydrzewaikrzewy.pl;

–  realizujemy i koordynujemy projekty edukacyjne o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim, a także międzynarodowym;             

–   wspieramy działania prośrodowiskowe szkół, organizacji i instytucji;

–  organizujemy plenerowe akcje edukacyjne (np. Bioróżnorodność – poznaj by zachować) i integracyjne;

–  wspieramy edukację studentów i absolwentów – prowadzimy praktyki i staże;

– wypożyczamy książki, czasopisma i filmy z biblioteki;

Jak informujemy?

 
„Informacja dla społeczeństwa województwa pomorskiego o zrównoważonym rozwoju i stanie środowiska – infoeko.pomorskie.pl” - kompleksowa baza danych od 2002 r. do 2013 r., realizowana m.in. dzięki finansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Gdańsku i Unii Europejskiej oraz współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, starostwami powiatowymi z całego województwa i instytucjami działającymi w sferze ochrony środowiska ochrony środowiska.
 
 
Baza tras rowerowych opisanych metodą „zakręt po zakręcie” z dokładnością do 10 m, ślady GPS do pobrania, porady rowerowe...