Styczeń 2016

Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: Pytania grudniowe zawsze nawiązują do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku naszym zainteresowaniem cieszą się rybie łuski. Karp jest częstym gościem na wigilijnym stole a jego łuski – wkładane do portfela mają zaowocować bogactwem w kolejnym roku. Do czego służą karpiowi łuski?
Tym razem zacytujemy odpowiedź nadesłaną przez Marię Cedro:

„Łuski, to wytwory skóry właściwej, stanowiące osłonę ciała ryby. Łuski tworzą pancerz ochronny, który sprawia, że skóra ryby jest twarda i odporna na uszkodzenia oraz zranienia czy utrudnia atakowanie zwierzęcia przez pasożyty zewnętrzne. Łuski wraz ze śluzem, pomagają rybie w pokonywaniu oporu wody przez zmniejszanie tarcia. Nadają one również elastyczności,  czyli, że ogon i tułów podczas pływania może się swobodnie wyginać w różne kierunki. Skóra jest także ubarwiona dzięki obecności komórek barwnikowych - chromatoforów. Łuski pełnią funkcję: maskującą, ostrzegającą, odstraszającą czy dezorientującą wroga.”
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Maria Cedro z Kielc, Kasia Zawada z Grudziądza oraz Joanna Osak. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Czy istnieją skuteczne sposoby na zminimalizowanie ryzyka kolizji ptaka ze szklanym budynkiem/szklaną powierzchnią? Proszę podać przykłady.
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 22 stycznia 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl