Wrzesień 2016

Zielone pytanie w sierpniu brzmiało następująco: Pytanie w sierpniu poświęcamy pokrzywie! Uważamy, że jej wartość jest absolutnie niedoceniona. Zatem co w pokrzywie drzemie? Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie i często spożywać?
Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłanej przez Panią Herman
Pokrzywa jest łatwa do utrzymania ale lubi dobrą glebę .Oprócz tego, że parzy, posiada też inne, cenne właściwości: zwalczy mszyce, wzmocni warzywa, a także... włosy i wątrobę! Zawiera mnóstwo witamin. Młode liście, wykorzystując je do przygotowywania wiosennych sałatek, obiadowych jarzynek, a także przyprawiania zup, sosów oraz mięs. Jest doskonałym lekiem na anemię. Znakomita na herbatę (to naturalny antybiotyk)
Posiada właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i odżywcze. Preparaty z pokrzywy wspomagają procesy trawienne, poprawiają funkcjonowanie układu moczowego, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają potliwość, wspomagają układ odpornościowy, mają korzystny wpływ na procesy przemiany materii, oczyszczają organizm z toksyn, a także wspomagają leczenie cukrzycy typu II.
Doskonała na gnojówkę, kompost, ściółkę w uprawach warzywnych ,paszę dla zwierząt (kaczek, kur i indyków).Nie tylko wzbogacają glebę w związki mineralne ,ale także chronią podłoże przed utratą wilgoci ,zapobiegają rozwojowi chwastów oraz ograniczają wystąpienie niektórych chorób i szkodników.
Wywar z pokrzyw nadaje się doskonale do wzbogacenia kąpieli,  płukanki wzmacniającej włosy oraz ograniczającej ich przetłuszczanie i wspomagającej w walce z łupieżem. Z korzeni można przyrządzić alkoholowy tonik, a z młodych pędów wycisnąć sok, który pity codziennie oczyści nerki i wzmocni organizm, a wymieszany z miodem i cytryną, pomoże dojść do siebie po przeziębieniu i grypie.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Barbara Herman z Gdańska, Nina Stańczak z Kiełpina oraz Agnieszka Tokarska. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Kret nie jest mile widziany w ogrodach. Z reguły każdy potrafi przytoczyć sposoby na pozbycie się kreta a czy kret rzeczywiście jest szkodnikiem w ogrodzie? Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 28 września 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.kubic@pomorskieparki.pl