Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
oraz Zakład Biotechnologii Morskiej Instytut Oceanografii UG
serdecznie zapraszają na bezpłatne szkolenie:
„Wodny mikrokosmos
– różnorodność fitoplanktonu wód przybrzeżnych i śródlądowych”
które odbędzie się
8 czerwca 2017 roku o godz. 14.00
W toni wodnej żyją drobne organizmy fitoplanktonowe, które stanowią pierwsze ogniwo w łańcuchu pokarmowym całej sieci troficznej. W zależności od zbiornika wodnego i warunków środowiskowych (m.in. zasolenia, temperatury, dostępności do związków odżywczych) mogą występować różne gatunki mikroglonów i sinic. W trakcie części praktycznej, przy użyciu mikroskopu, każdy uczestnik szkolenia będzie miał okazję zobaczyć różnorodność glonów i sinic występujących w polskich wodach przybrzeżnych i śródlądowych. Zostaną omówione również metody zbierania i konserwowania próbek środowiskowych fitoplanktonu do celów edukacyjnych.
Miejsce szkolenia:
Spotkanie o godz. 13.50 w Zakładzie Biotechnologii Morskiej Instytut Oceanografii UG,
al. Piłsudskiego 46; Gdynia
Adresaci:
Nauczyciele, głównie biologii, przyrody ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, edukatorzy. Limit miejsc – 12 osób.
Zagadnienia warsztatów:
- różnorodność morfologiczna różnych gatunków fitoplanktonu
- znaczenie występowania różnych grup fitoplanktonu, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych skutków masowych zakwitów potencjalnie toksycznych sinic
- metody zbierania i konserwowania próbek środowiskowych fitoplanktonu do celów edukacyjnych.
Program szkolenia:
- Powitanie uczestników (ok. 10 minut)
- Część teoretyczna
- Część praktyczna z wykorzystaniem mikroskopów
Czas trwania szkolenia ok. 3 godzin
Prowadzący szkolenie: dr Justyna Kobos
Warsztaty realizowane są dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Prosimy o zapisy na szkolenie (imię i nazwisko, szkoła, nr telefonu kontaktowego) drogą mailową na adres ciee@pomorskieparki.pl lub telefoniczną (58 301 80 99).
O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszenia. Limit miejsc – 12 osób.
Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu, w przypadku rezygnacji, proszone są o pilny kontakt, w celu zaproszenia na szkolenie nauczycieli z listy rezerwowej.