Zielone pytanie na Luty

Data: 02-02-2017

Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: „Zima za pasem. Część zwierząt „uciekła” do ciepłych krajów, część zapadła w długi sen, inne zaś wykorzystały czas jesiennego bogactwa do gromadzenia zapasów, które mogą teraz wykorzystać. Proszę o podanie 4 rodzimych zwierząt (w tym co najmniej jednego ptaka), które gromadzą zapasy na zimę. Co może wchodzić w skład zapasów zimowych?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłanej przez Annę Borowicz:

Zwierzęta gromadzą zapasy na zimę w różnej formie:

1.Niedźwiedzie ,nietoperze, jeże, jenoty, borsuki, gromadzą zapasy na zimę w najlepszej, niepsującej się postaci czyli tłuszczyku pod skóra . Zasypiają i śniąc o wiośnie spokojnie czekają na nią.

2.sójka -zakopuje tu i ówdzie nasiona dębu, podobnie czyni wiewiórka, ale również gromadzi zapasy w dziupli.

3.kret-  ukatrupia około 2 kg dżdżownic w podziemnych korytarzach(obgryza im przednią część ciała, dżdżownica nie ucieknie , ale wciąż jest "świeża" gdyż żyje brrrrrrr

4.Chomik może w norach zgromadzić około 15 kg ziarna i dodatkowo ziemniaki, marchew i buraki.

5.Susły w norach mogą gromadzić owoce np. Dzikiej róży

6.piżmaki rozkładają na ścianach nor liście  roślin , które wysychają i tworzą coś na wzór "tapety”. Następnie gdy są głodne moczą wyschnięte liście w wodzie ,aż uzyskają odpowiednią konsystencje. Liście , które gromadzą to kapusta, buraki, liście roślin wodnych. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

Laureatami konkursu zostali: Anna Borowicz, Wiktoria Madeja i Edmund Spierewka. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Następne pytanie: „Co to są korytarze migracyjne i po co się je zostawia i utrzymuje? Dla jakich organizmów są bardzo istotne?”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 27 lutego 2017 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl

 

Grafika Zielone pytanie na Luty