Zielone pytanie na marzec

Data: 06-03-2017

Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: „Co to są korytarze migracyjne i po co się je zostawia i utrzymuje? Dla jakich organizmów są bardzo istotne?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłanej przez Natalię Jarmakiewicz:

„Z wieloletnich obserwacji przyrody wynika, że zwierzęta przemieszczają się  wyznaczonymi szlakami. Trasy migracji ssaków przebiegają w najbardziej  atrakcyjnych dla nich miejscach, jak np. zadrzewione brzegi rzek,  zalesione doliny, czy górskie grzbiety. Są to tzw. korytarze migracyjne  (inaczej korytarze ekologiczne). Przy tak dużej urbanizacji terenów, jakie  ma miejsce w obecnych czasach, człowiek nie zapomniał o zwierzętach i  pozostawił specjalnie przygotowane korytarze ekologiczne, by zwierzęta  mogły wykonywać migracje zgodnie z ich naturalną biologią i co  najważniejsze, by były przy tym bezpieczne. Najbardziej rzucającym się w  oczy korytarzem są specjalnie przygotowane przejścia nad drogami szybkiego  ruchu, by zwierzęta mogły bezpiecznie wędrować.

Dla jakich organizmów są bardzo istotne?

Korytarze migracyjne najistotniejsze są oczywiście dla zwierząt, jednak  korzystają z nich również  rośliny i co ciekawe grzyby. Jest jeszcze jeden  osobnik, który czerpie uboczne korzyści z korytarzy migracyjnych,  mianowicie człowiek. Korytarze są idealnym miejscem do obserwacji,  liczenia, czy fotografowania zwierzyny. Idealnym przykładem jest tutaj  Mierzeja Wiślana, gdzie można zaobserwować najwięcej gatunków ptaków w  naszym kraju, co za tym idzie ludzi, którzy chcą je zaobserwować, czy  sfotografować.”

Laureatami konkursu zostali: Grzegorz Jędro i Natalia Jarmakiewicz. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Następne pytanie: „Co łączy domowe zwierzę słynące z niezależności oraz drzewo będące  wizytówką Żuław? Dla podpowiedzi, określeniem tym posługujemy się  najczęściej w okolicy Wielkanocy. Jak ta Żuławska wizytówka pomaga mieszkańcom terenów podmokłych?”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 29 marca 2017 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl

Grafika Zielone pytanie na marzec