W jednym mieście nawet dwieście – różnorodność dzikich pszczół - prelekcja dr Justyny Kierat

Data: 18-02-2025

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu CIEEkawi świata
zaprasza na prelekcję dr Justyny Kierat
„W jednym mieście nawet dwieście – różnorodność dzikich pszczół”
Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 10 marca 2025 roku o godz. 17:00
w siedzibie CIEE przy ul. Polanki 51.

W Polsce stwierdzono występowanie niemal 500 gatunków pszczół. W jednym dużym mieście może żyć ich ponad 200, a w jednym parku - nawet 100.

  • Jak dobrze znamy tych małych sąsiadów?
  • Czy wiemy, czym różnią się od pszczoły miodnej?
  • Jak można im pomagać?

Na wykładzie poznamy różnorodność pszczół „niemiodnych”.

Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Do zobaczenia!

Prowadzenie: dr Justyna Kierat – pracę magisterską oraz doktorską, obie na temat samotnych pszczół, obroniła na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również uzupełniające studia magisterskie z ochrony środowiska na Wydziale Chemii UJ. W pracy badawczej interesuje ją głównie bioróżnorodność polskich pszczół, którą bada m.in. w Kampinoskim Parku Narodowym i okolicach Krakowa. Zajmuje się edukacją przyrodniczą, prowadząc zajęcia dla dzieci i dorosłych, głównie na temat pszczół i ptaków; współpracowała w tym zakresie m.in. z bibliotekami, szkołami, przedszkolami, Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych, Fundacją Kwietną. Prowadzi kurs „Pszczoły w mieście – specjalista ds. owadów zapylających w warunkach miejskich” w Polskiej Szkole Dendrologii i Arborystyki. Ilustruje materiały edukacyjne i książki, w tym własne (m.in. „Pszczoły miodne i niemiodne”, „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci”, wyd. Multico). Prowadzi strony na Facebooku: Pod kreską i Żołna na łowach.

Pszczoła miodna trzyma kartkę z napisem "RATUJ PSZCZOŁY! (czyli mnie!!!)". Po prawej, nieco z tyłu, murarka mówi do trzmiela: "Nie sądzisz, że miodna za bardzo gwiazdorzy?"