Wiosenne warsztaty ogrodnicze, czyli jak ukwiecić parapety i balkony

Data: 23-04-2024

Niedziela to był baaardzo bioróżnorodny dzień, jak przystało na wigilię Dnia Ziemi:) Miłośników roślin zaprosiliśmy na wiosenny warsztat ogrodniczy.

Kwiecień to już najwyższy czas na pierwsze przymiarki do aranżacji balkonu, ogrodu czy tarasu. Robimy przegląd podłoży, doniczek i niezbędnego asortymentu, ale także wysiewamy nasiona niektórych roślin. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zaletach podłoża beztorfowego, plusach stosowania warstw drenażowych, wykorzystaniu deszczówki, sposobach wysiewu nasion czy hartowania tego, co wzeszło na parapetach:) By poznać podstawowe zabiegi ogrodnicze, wyszliśmy do remizy dla dzikich zwierząt, którą tworzyliśmy jesienią. To był doskonały moment, by wspólne zebrać liście, którymi okryliśmy byliny, by chronić je przed zimowymi przymrozkami.

Nasze wysiane aranżacje będą pachniały maciejką i groszkiem. Do doniczek trafiły też nasiona macierzanki i siewki bazylii. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty.

Zostawiliśmy po sobie duży bałagan, ale zyski są większe niż straty :)

Bądźcie czujni, bo planujemy jeszcze edycję letnią i wiosenną!

Warsztaty były częścią projektu „bez OGRÓDEK o bioróżnorodności!”, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – działania i kampanie edukacyjne. Warsztat był finansowany ze środków własnych województwa pomorskiego.

Na powitanie kilka słów o projekcie "bezOGRÓDEK o bioróżnorodności" i cyklu zielonych postów z komiksami autorstwa Pod kreską. fot. JKR
Rośliny i nasiona czekają w blokach startowych, fot. JKR
Odkrywamy byliny. fot. JKR
Przygotowujemy "doniczki". fot. JKR
Siejemy:) fot. JKR
Podpisy, ważna sprawa! fot. JKR
Kokedama to japońska metoda uprawy roślin bez pojemników, fot. JKR
Będzie bioróżnorodnie! fot. JKR
Deszczówka najlepsza do podlewania! fot. JKR