Niedzielne przedpołudnie było piękne i słoneczne. Prawdziwa złota polska jesień, idealna na jesienny warsztat ogrodniczy:)
Nadchodzi czas porządków w ogrodach, na tarasach i balkonach. Czas sadzenia i zastanawiania się co zrobić, by tym razem rośliny nam nie zmarzły. To również wyśmienita okazja na ponowne przemyślenie naszych rabat, grządek, donic i ewentualne roszady w nich. Warsztat był wyśmienitą okazją, by posłuchać opowieści i porozmawiać o tych wszystkich jesiennych aspektach naszych zielonych zakątków.
Pod czujnym okiem architektki krajobrazu Elwiry Niemiec przyjrzeliśmy się roślinom cebulowym. Krokusy, narcyzy, szafirki, śnieżniki dały nam mnóstwo możliwości aranżacji ceramicznych skrzynek balkonowych, które rozkwitną w przyszłym roku. Krokusy były głównymi bohaterami spotkania, to jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosny. Zakwitają bardzo szybko, często przebijając się przez warstwę śniegu. Pachną i są bardzo lubiane przez owady zapylające – to bardzo wczesny pożytek, więc warto je sadzić w naszych ogrodach.
Po pracach „ziemnych” przyjrzeliśmy się też jesiennej odsłonie Centrumowej remizy dla dzikich zwierząt! Oglądaliśmy jeszcze kwitnące byliny, krzewy i drzewa a także podziwialiśmy poidełko dla zwierząt i tablicę komiksową, które zachwyciły wszystkich.
Każdy, jako inspirację, otrzymał też publikację „Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom”, autorstwa Justyny Rymon Lipińskiej.
To było wyśmienite, twórcze spotkanie. Niestety już ostatnie z cyklu warsztatów ogrodniczych, lecz mamy nadzieję, że w przyszłości ten wdzięczny „zielony” temat pojawi się u nas nie raz!
Warsztat był częścią projektu „bez OGRÓDEK o bioróżnorodności!”, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – działania i kampanie edukacyjne. Warsztat był finansowany ze środków własnych województwa pomorskiego.