Wyniki konkursu 2009

W dniach 25-27 maja 2009 r. odbyły się wycieczki przyrodnicze do rezerwatu przyrody „Ptasi Raj”, które stanowiły główną nagrodę dla laureatów V edycji konkursu „Znani i nieznani – ptasi sąsiedzi”. Zajęcia terenowe prowadzone były przez ornitologów:
dr Agnieszkę Ożarowską – pracownika Stacji Badania Wędrówek Ptaków UG oraz autora tekstu – współpracownika CIEE. W wycieczkach uczestniczyły również pracownicy CIEE: Jowita Kurach, Katarzyna Sulewska i Justyna Cegiełka.
 
Oprócz głównej nagrody laureaci otrzymali również nagrody książkowe pt. „Ptaki Polski. Encyklopedia ilustrowana” A. Kruszewicza. Podopieczni Pałacu Młodzieży otrzymali natomiast książki pt. „Ptaki w moim ogródku” E. Gablera.
 
Konkurs został zorganizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
 
Trzy równorzędne nagrody główne otrzymali:
  • Klasa V C ze Szkoły Podstawowej nr 58 pod opieką Pani Małgorzaty Dobosz oraz Pani Edyty Lewandowskiej,
  • Klasa V A ze Szkoły Podstawowej nr 77 pod opieką Pani Bożeny Orłowskiej,
  • Klasa V C z Szkoły Podstawowej nr 20 pod opieką Pani Moniki Suchwałko oraz Pani Joanny Mirzałek.
Specjalne nagrody przyznane zostały:
  • Ewie Nowackiej z Pałacu Młodzieży pod opieką Wiesławy Juchniewicz,
  • Marii Domańskiej z Pałacu Młodzieży pod opieką Wiesławy Juchniewicz,
  • Aleksandrowi Loewe Kiedrowskiemu z Pałacu Młodzieży pod opieką Wiesławy Juchniewicz.

Pogoda niestety nie sprzyjała wszystkim grupom uczestników. Można rzecz, że wręcz skrajnie „witała” nas w miejscu zbiórki. Przez pierwsze dwa dni towarzyszyła nam iście letnia aura. W środę natomiast z nieba polały się strugi deszczu przeplatane wyładowaniami atmosferycznymi. Taka aura nikogo jednak nie zraziła. Szybko powstał plan awaryjny i gościliśmy w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Prelekcję nt. historii Wyspy Sobieszewskiej, przyrodniczych osobliwość tegoż miejsca oraz działalności placówki naukowej przedstawiła nam dr Maria Wieloch. Uczestnicy mogli zapoznać się również z bogatą kolekcją wypreparowanych ptaków. Drugą część zajęć przeprowadziła autorka tekstu, opowiadając m.in. o sposobach ochrony ptaków, w szczególności o budkach lęgowych. Dzięki wizycie w Stacji przeczekaliśmy ulewę i mogliśmy udać się na wycieczkę do rezerwatu.

W rezerwacie „Ptasi Raj” wędrowaliśmy trasą ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej i prowadziliśmy obserwacje ornitologiczne z wież: nad jez. Karaś lub jez. Ptasi Raj. Niektóre grupy dodatkowo zwiedziły zabytkową groblę oddzielającą Wisłę Śmiałą od jez. Ptasi Raj. Udało nam się zaobserwować i usłyszeć m.in.: perkozy dwuczube wodzące swoje pisklęta, kruki, czaple siwe, krzyżówki, dzięcioła czarnego, dziwonie, zięby, kosy, oknówki, świstunki. Młodzież zapoznała się również z szatą roślinną rezerwatu, zarówno od strony botanicznej, leczniczej, jak i kulinarnej wielu gatunków.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zainteresowanie i nadesłanie prac, laureatom zaś serdecznie gratulujemy!

 

Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009
Grafika Wyniki konkursu 2009