Zielone pytanie w listopadzie brzmiało następująco: Jedną z form ochrony przyrody jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Dla zachowania jakich wartości jest powoływany? Proszę wskazać przykład z województwa pomorskiego.
Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe to fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne. W województwie pomorskim są to: Bruskowskie Bagno, Dolina Łeby w KPK, Dolina Potoku Oruńskiego, Dolina Strzyży, Helski Cypel, Jar Starych Dębów, Kraina w Kratę w Dolinie Rzeki Moszczeniczki, Obniżenie Chmieleński, Ostoja Łabędzi, Rynna Brodnicko-Kartuska, Rynna Dąbrowsko-Ostrzycka, Rynna Kamienicka, Rynna Mirachowska, Rynna Potęgowska, Rynna Raduńska
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali:. Marcel Pozański z Niepoczołowic, Marcin Budziński z Gdyni oraz Anna Stykała z Gdańska. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Pytania grudniowe zawsze nawiązują do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku naszym zainteresowaniem cieszą się rybie łuski. Karp jest częstym gościem na wigilijnym stole a jego łuski – wkładane do portfela mają zaowocować bogactwem w kolejnym roku. Do czego służą karpiowi łuski?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 grudnia 2015 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl