Zielone pytanie w październiku brzmiało następująco: Piękna, Polska złota jesień. Na zimę liście drzew i krzewów zmieniają barwę i opadają. Czemu drzewo pozbywa się liście i dlaczego przed opadnięciem liście się przebarwiają?
Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłanej przez Pani Mędyk:
„Niektóre z drzew i krzewów posiadają owoce, które mają bardzo cenne właściwości lecznicze lecz przed przymrozkami są dla nas trujące lub mają cierpki, nieprzyjemny smak. Do takich roślin należy między innymi tarnina, jałowiec czy jarząb. Tarnina to krzew posiadający wielorakie zastosowania. Przetwory z jej owoców są stosowane między innymi przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Trzeba pamiętać jednak, że nasiona tarniny zawierają cyjanowodór, więc nie należy ich spożywać. Owoce jałowca mają jeszcze więcej różnych zastosowań, są niezwykle cenioną w kuchni przyprawą dodawaną zwłaszcza do ciężkostrawnych potraw, gdyż wspomagają trawienie. Jałowiec ma także działanie moczopędne, antybakteryjne i wspomaga działanie wątroby. Znana każdemu jarzębina również posiada wiele cennych właściwości, lecz jej owoce przed przemrożeniem lub wysuszeniem posiadają kwas parasorbinowy, który jest toksyczny w większych dawkach. Owoce jarzębiny posiadają wiele witamin i wspomagają działanie układu pokarmowego.Warto również wspomnieć o mniej znanym rokitniku, którego owoce także posiadają wiele cennych składników (zwłaszcza bardzo dużo witaminy C), a po przymrozkach zyskują na smaku - tracą gorycz i cierpkość.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Małgorzata Mędyk, Alicja Mianowska i Mariusz Tomaszewski . Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Ludzie od wieków dokarmiają zwierzęta i choć w mieście „tradycja„ ta nieco zanikła to nadal jest bardzo żywa. Choć chętnie pomagamy dzikim zwierzętom w zimie to nie zawsze robimy to z głową. Jak, czym i dlaczego powinniśmy dokarmiać zwierzęta zimą?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 28 listopada 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl