Październik 2016

Zielone pytanie we wrześniu brzmiało następująco: Kret nie jest mile widziany w ogrodach. Z reguły każdy potrafi przytoczyć sposoby na pozbycie się kreta a czy kret rzeczywiście jest szkodnikiem w ogrodzie?
Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłanej przez Pana Fuglewicza:
„Prawnik, który miałby bronić kreta przed zarzutami czynienia szkód w ogrodach miałby nie lada zadanie by przedstawić go w dobrym świetle. Jednakże wiedza i prawidła przyrodnicze głoszą, że każdy organizm jest potrzebny i nie „powstał” przypadkowo. Kret na pewno jest drapieżnikiem i jest żarłoczny, więc roślinom bezpośrednio szkody nie czyni. Na jego menu składa się cała menażeria drobnych zwierząt – bezkręgowców, ich larw i jaj. Wprawdzie głównym pożywieniem kreta są pożyteczne dżdżownice to większość pozostałego pokarmu stanowią różni przedstawiciele owadów. Dzięki w miarę różnorodnemu pokarmowi kret działa regulująco na funkcjonowanie układów ekologicznych; dodatkowo zjada osłabione i chore zwierzęta (rola sanitarna). Sam kret jest chętnie zjadany przez bociany, a jego korytarze wybierają na zimowisko ropuchy.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Kornelia Puzdrowska – Niepoczołowice, Elżbieta Dziekuć- Malej z Gdańska oraz Łukasz Fuglewicz. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Piękna, Polska złota jesień. Z pierwszych przymrozków jest jednak korzyść, podbieramy ptakom owoce niektórych drzew i krzewów. Dlaczego czekamy na pierwsze przymrozki?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 28 października 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl