Zielone pytanie w lipcu brzmiało następująco: Nadeszły wakacje, gusta bywają różne ale spora część z nas lubi spędzać ten czas nad morzem. Przed kąpielą w Bałtyku zazwyczaj powstrzymuje nas zimna woda lub zakwit sinic. Czym są sinice? Czy mają tylko negatywne oblicze?
Sinice to w większości organizmy samożywne, mające zdolność wytwarzania związków organicznych na drodze fotosyntezy. Zdolności te sprawiają, że sinice mogą być organizmami pionierskimi. Można je spotkać w prawie każdym środowisku na Ziemi. Poza tym, że ich zakwity czasem uniemożliwiają nam swobodne korzystanie z kąpielisk mają też swoje pozytywne oblicza. Przypuszczam, że wszyscy słyszeli o spirulinie (nazywanej też zielonym mięsem z powodu niespotykanie dużej zawartości wysokowartościowego białka. Jego udział jest blisko trzykrotnie większy od zawartości białka w mięsie. Zawiera 18 aminokwasów, w tym 8 niezbędnych, z których zbudowane są białka. Jest to najwyższa koncentracja, jaką można znaleźć w żywności). Sinice produkują wiele ciekawych (z punktu widzenia medycznego) związków, które mogą pomóc w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Stosowne badania trwają już od wielu lat. Ponieważ niektóre sinice mają zdolność asymilacji azotu atmosferycznego wykorzystuje się je do wzbogacania gleby w związki azotowe, np. wprowadzone do upraw ryżu zwiększają plon o około 20%.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Julia Talaśka z Czartołomia, Julia Szczęsna z Banina oraz Agnieszka Kowalska z Gdańska. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Pytanie w sierpniu poświęcamy pokrzywie! Uważamy, że jej wartość jest absolutnie niedoceniona. Zatem co w pokrzywie drzemie? Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie i często spożywać?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 27 sierpnia 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.kubic@pomorskieparki.pl