Wrzesień 2015

 

Zielone pytanie w sierpniu  brzmiało następująco:  "Grzyby - poza niewątpliwymi walorami smakowymi za jakie cenią je ludzie, pełnią w przyrodzie bardzo ważną funkcję – są w tej kwestii nie do zastąpienia! Co to za rola?" Tym razem przytaczamy odpowiedź Pani Ireny Kowitz:

 - są reducentami - rozwijają się na martwych organizmach i ich szczątkach i sprawiają, że ich ciała stają się częścią gleby (mówimy, że grzyby rozkładają martwe organizmy, tzn. skomplikowane, organiczne związki chemiczne, z których są zbudowane organizmy, grzyby przekształcają w związki o budowie prostej, nieorganiczne). Współdziałają przy tym z bakteriami, dżdżownicami i wieloma innymi organizmami żyjącymi w glebie.

 - wchodzą  w symbiozę z korzeniami drzew, która nosi nazwę mikoryzy, szacuje się, że od grzybów mykoryzowych zależy właściwy rozwój około 90% roślin.

- są pożywieniem zwierząt

- służą człowiekowi  do produkcji antybiotyków (antybiotyk penicylina używana w leczeniu infekcji bakteryjnych jest otrzymywana z grzyba-pleśni o łacińskiej nazwie Penicillium)

Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

Laureatami konkursu zostali: Irena Kowitz z Kolbud, Ewa Talaśka z Czartołomia oraz  Łukasz Fuglewicz z Rudy Śląskiej. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Następne pytanie: 22 sierpnia u wybrzeża Stegny dokonano niezwykle ciekawej i nietypowej dla wód Bałtyku obserwacji. Znaleziony, martwy samiec finwala waży 22 tony i mierzy 17 metrów. Dlaczego te wieloryby nie są stałymi bywalcami/mieszkańcami Bałtyku?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 września 2015 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl