Lipiec 2017

Zielone pytanie w czerwcu brzmiało następująco: „Proszę wymienić po 2 gatunki: ssaków, ptaków, roślin i bezkręgowców mocno związanych z rzekami?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłany przez Paulinę Kiran:  

„Ssaki:

1. Bóbr rzeczny- ten największy gryzoń Eurazji posiada wiele cech morfologicznych, które przystosowały go do życia wodno-lądowego. Do najważniejszych z nich należy: duży spłaszczony ogon ułatwiający pływanie i stanowiący podporę na lądzie, małe oczy z trzecią powieką chroniącą je podczas nurkowania oraz błona pławna pomiędzy palcami. Największym świadectwem jego działalności na rzekach są tamy i żeremia. W Zachodniej Polsce znajduje się rzeka uczczona nazwą tego zwierzęcia: Rzeka Bóbr

2. Inia amazońska - gatunek jako jeden z nielicznych rzędu waleni/zębowców występujący tylko w środowisku słodkowodnym - rzekach Amazonki i Orinoko, Ameryki Południowej. Jego cechą jest charakterystyczny kolor jasno-różowy, wydłużony dziób oraz "garb" zamiast typowej dla delfinów płetwy ogonowej. Według amazońskich legend delfiny mają moc zmieniania się w mężczyzn z odległych krain.

Ptaki:

1. Zimorodek zwyczajny — niewielki ptak o pięknych intensywnie niebieskich skrzydłach i grzbiecie ciała oraz pomarańczowo-rdzawym podbrzuszem. Jego charakterystycznie wydłużony dziób ułatwia mu nurkowanie w wodzie i łapanie pożywienia. Zimorodek zakłada gniazda nad wodą w norach ziemnych skarp, znacznie utrudniając dostanie się do nich drapieżnikom. Pomimo tego, że populacja tego zwierzęcia w Polsce jest niewielka zaliczana jest to jednej w większych w Europie.

2. Czapla siwa — Zaliczana jest do dużych ptaków wodnych. Pomimo bardzo dużego zasięgu występowania, zamieszkuje konkretne siedliska płytkich wód przy rzekach, jeziorach i estuariach. Podczas polowania w zbiornikach wodnych może nawet kilka godzin stać w bezruchu w charakterystycznej pozycji — na jednej nodze. Gniazda buduje na drzewach lub w trzcinowiskach.

Bezkręgowce:

1. Ważka-Gadziogłówka pospolita — drapieżne owady, o wydłużonym ciele i dwóch parach skrzydeł. Występują w niemal całej Polsce z wyjątkiem najwyższych partii gór, nad rzekami i strumieniami.  Larwy żyją w wodzie. Budowa ciała ważek umożliwia im lot wiszący, czyli bez zmiany miejsca.

2. Perłoródka rzeczna — niestety wymarły już w Polsce gatunek małża słodkowodnego, który posiada zdolność do wytwarzania pereł o różowej barwie. Występuje w czystej i dobrze natlenionej wodzie, głównie górnego i środkowego odcinka rzek i potoków — jest  tym samym gatunkiem wskaźnikowym zanieczyszczenia rzek. Do rozmnażania wykorzystują skrzela lub płetwy ryb łososiowatych do których przyczepiają się ich larwy prowadząc przez kilka lat pasożytniczy tryb życia, zanim opadną na dno.

Rośliny:

1.Rdestnica pływająca - Roślina o dużej tolerancji ekologicznej, przytwierdzona do dna korzeniami. Ma liście pływające oraz zanurzone w wodzie. Owoce odpadają od owocostanu i płyną z prądem rzeki. Są następnie zjadane przez różne zwierzęta wodne, które zwiększają występowanie tych roślin przez wydalanie niestrawionych nasion.

2. Trzcina pospolita — jedna z najbardziej pospolitych roślin wód płynących i stojących na całym świecie. Ma grube, sztywne liście i  osiąga wysokość do 4 metrów stanowiąc tym samym największą roślinę zielną Polski. Roślina jest wiatropylna lub rozmnaża się przez rozłogi oraz ich defragmentację”.

Laureatem konkursu zostali: K Piankowska, Piotr Wiśniewski, Paulina Kiran. Dziękujemy za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Pytanie na lipiec: „Rośliny i gleba mają naturalną zdolność gromadzenia i zatrzymywania wody, często w dużej ilości, jak nazywamy taką zdolność?"

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 31 Lipca 2017 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl

Grafika Lipiec 2017