Remiza w Sztutowie

Ostatnia bezOGRÓDKOWA remiza już gotowa!

Każda z tworzonych przez nas remiz jest wyjątkowa, ze względu na lokalne warunki. Jednak ze wszystkich dotychczas posadzonych ta w Szkole Podstawowej w Sztutowie była szczególna. Teren Żuław Wiślanych zaoferował sadzonym roślinom rewelacyjną ziemię i  wysoki poziom wód gruntowych. Dodatkowo miejsce, które wybraliśmy na nasadzenia dawało wyśmienite możliwości aranżacji. Nasza remiza świetnie wkomponowała się w istniejącą już zieleń, a bliskość szkolnego kompostownika zwiększy jeszcze użyteczność dla dzikich gości.

Tym razem nasze nasadzenia weszły w mały „konflikt” z uczniami, ponieważ wybrana wspólnie lokalizacja służyła dzieciom ze świetlicy jako miejsce budowy „baz” i szałasów. Mamy jednak nadzieję, że obserwacja pojawiających się w remizie gości zrekompensuje im tę stratę i zachęci do dbania o nią. A teren szkolny jest bardzo duży, więc i miejsc na nowe bazy sporoJ

Podobnie jak przy poprzednich remizach powiesiliśmy budkę dla ptaków i schron dla nietoperzy, by jeszcze bardziej zachęcić je do odwiedzania szkolnego ogrodu. Między bylinami stanęło poidełko i hotel dla owadów, a wśród zarośli ukryliśmy budę dla jeża. Powstało również ziemne schronienie dla drobnych zwierząt.

Elementem dopełniającym całość, stała się komiksowa tablica edukacyjno-informacyjna.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w jej powstanie, zarówno dzielnym „warsztatowiczom” z klas VI, jak i koleżankom i kolegom, z którymi konsultowaliśmy koncepcję i projekt. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu ogródek przy Szkole Podstawowej w Sztutowie będzie bardziej bioróżnorodny. Pojawiło się w nim 6 drzew, 40 krzewów, 60 bylin i aż 250 cebul! Zatem pracy było co niemiara!

Warsztat odbył się w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który realizujemy w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziękujemy za owocną współpracę:

  • architektce krajobrazu Elwirze Niemiec za projekt remizy i realizację warsztatu,
  • Justynie Kierat (Pod kreską) za opracowanie graficzne tablicy,
  •  Etnolab za wykonanie tablicy,
  • Justynie Rymon-Lipińskiej z Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz Sebastianowi Nowakowskiemu z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” za wsparcie i konsultacje merytoryczne.
Tablica z nasadzeniami w tle. fot. JK
kalina koralowa, fot. JK
omawianie sposobu sadzenia bylin, fot. JK
sadzenie jarzębów pospolitych, fot. JK
sadzenie bylin w donicy wyniesionej, fot. JK
Grunt to dobra zabawa:) fot. JK
wkopywanie tablicy remizowej, fot. JK
omawianie schronień dla zwierząt, fot. JK
Grafika 9: Remiza w Sztutowie
sadzenie wiciokrzewów przy "tipi", fot. JK
paleta w ziemi- schronienie dla drobnych zwierząt,  fot. JK
Tablica remizowa, fot. JK
sadzenie jarzębów pospolitych, fot. JK
podlewanie gotowych nasadzeń w donicach wyniesionych, fot. JK
Wiciokrzew pomorski, fot. JK
Dzielżan jesienny, fot. JK
Macierzanka, fot. JK
Wiciokrzew pomorski, fot. JK
Ukryte schronienie dla jeża, fot. JK
sprzątanie terenu i podlewanie rośli, fot. JK
Poidełko, fot. JK
sadzenie bylin, fot. JK
Hotel dla dzikich zapylacz, fot. JK
Rabata cebulowa, fot. JK
szpaler jarzębów pospolitych, fot. JK