Remiza w Wielkim Klinczu

Kolejna bezOGRÓDKOWA remiza założona!
 
Tym razem działaliśmy na Kaszubach, w Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu. Podobnie jak dotychczas, założenie ogrodowe powstało dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu uczniów z klasy II A i II B oraz nauczycieli. Za sprawą nasadzonych roślin, „jałowe” trawniki stały się stołówką i schronieniem dla dzikich zwierząt. Powiesiliśmy budkę dla ptaków i schron dla nietoperzy, by jeszcze bardziej zachęcić je do odwiedzania szkolnego ogrodu. Między bylinami stanęło poidełko i hotel dla owadów, a wśród świerków ukryliśmy budę dla jeża. Powstało również ziemne schronienie dla drobnych zwierząt.
 
Rośliny zostały dobrane z uwzględnieniem istniejących nasadzeń i infrastruktury. Przy wyborze konkretnych gatunków kierowaliśmy się przede wszystkim ich walorami pożytkowymi, ale również tym, by tworzyły piękną kompozycję i zachęcały odwiedzających do robienia podobnych ostoi na swoim podwórku.
Nowością w remizie w Wielkim Klinczu są dwa roślinne tipi. Powstały poprzez posadzenie wiciokrzewów pomorskich przy linkach doprowadzonych do centralnego podpierającego je słupa. Taka konstrukcja z czasem stanie się atrakcyjnym schronieniem zarówno dla dzikich zwierząt, jak i zacienionym miejscem odpoczynku dla uczniów.
Elementem dopełniającym całość, stała się komiksowa tablica edukacyjno-informacyjna, a także ławki ustawione przez szkołę wokół remizy.
 
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w jej powstanie, zarówno dzielnym „warsztatowiczom”, jak i koleżankom i kolegom, z którymi konsultowaliśmy koncepcję i projekt. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, ogródek przy Zespole Szkół w Wielkim Klinczu będzie bardziej bioróżnorodny. Pojawiło się w nim 6 drzew, 40 krzewów, 60 bylin i aż 250 cebul!
 
Warsztat odbył się w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który realizujemy w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Dziękujemy za owocną współpracę:
  • architektce krajobrazu Elwirze Niemiec za projekt remizy i realizację warsztatu,
  • Justynie Kierat (Pod kreską) za opracowanie graficzne tablicy,
  •  Etnolab za wykonanie tablicy,
  • Justynie Rymon-Lipińskiej z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, Grażynie Sadowskiej z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz Sebastianowu Nowakowskiemu z Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana" za wsparcie i konsultacje merytoryczne.

Remiza gotowa! fot. Studio Projektów Elwira Niemiec
Rozchodniki i inne byliny gotowe do nasadzeń, fot. JKR
Sadzimy! fot. JKR
Nie ma jak współpraca! fot. AB
Narzędzia gotowe! fot. AB
Słów kilka o dzikich zapylaczach, fot. AB
Nic się nie zmarnuje, resztki z wykopów idą na schronienie, fot. AB
Pomocnicy ze starszych klas sadzą jarzęby pospolite, fot. AB
Budujemy schron dla dzikich zwierząt, fot. AB
Byliny i krzewy gotowe do sadzenia! fot. JKR
Ostrożeń i inne byliny czekają na małych ogrodników, fot. JKR
Dobre przygotowanie to podstawa - omawiamy projekt nasadzeń. A z przodu gotowe "tipi" z wiciokrzewu pomorskiego. fot. JKR
Podział obowiązków, fot. JKR
Od czego tu zacząć? fot. JKR
Podlewanie świeżo posadzonych roślin to ważna sprawa! fot. JKR
Stabilizacja to podstawa, fot. JKR
Sadzimy cynobrówki, fot. JKR
Komiksowa tablica już przyciąga uwagę, fot. JKR
O pędrakach, fot. JKR
Zaglądamy do schronu dla nietoperzy, fot. JKR
Nietoperze będą zadowolone, schrony z trocinobetonu są wypasione! fot. JKR
Montujemy budkę dla sikor, fot. JKR
Nie zapomnieliśmy o jeżach, fot. JKR
Mrówki fascynują, fot. JKR
Poidełka, ważna rzecz. fot. JKR