Kolejna bezOGRÓDKOWA remiza założona!
Tym razem działaliśmy na Kaszubach, w Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu. Podobnie jak dotychczas, założenie ogrodowe powstało dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu uczniów z klasy II A i II B oraz nauczycieli. Za sprawą nasadzonych roślin, „jałowe” trawniki stały się stołówką i schronieniem dla dzikich zwierząt. Powiesiliśmy budkę dla ptaków i schron dla nietoperzy, by jeszcze bardziej zachęcić je do odwiedzania szkolnego ogrodu. Między bylinami stanęło poidełko i hotel dla owadów, a wśród świerków ukryliśmy budę dla jeża. Powstało również ziemne schronienie dla drobnych zwierząt.
Rośliny zostały dobrane z uwzględnieniem istniejących nasadzeń i infrastruktury. Przy wyborze konkretnych gatunków kierowaliśmy się przede wszystkim ich walorami pożytkowymi, ale również tym, by tworzyły piękną kompozycję i zachęcały odwiedzających do robienia podobnych ostoi na swoim podwórku.
Nowością w remizie w Wielkim Klinczu są dwa roślinne tipi. Powstały poprzez posadzenie wiciokrzewów pomorskich przy linkach doprowadzonych do centralnego podpierającego je słupa. Taka konstrukcja z czasem stanie się atrakcyjnym schronieniem zarówno dla dzikich zwierząt, jak i zacienionym miejscem odpoczynku dla uczniów.
Elementem dopełniającym całość, stała się komiksowa tablica edukacyjno-informacyjna, a także ławki ustawione przez szkołę wokół remizy.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w jej powstanie, zarówno dzielnym „warsztatowiczom”, jak i koleżankom i kolegom, z którymi konsultowaliśmy koncepcję i projekt. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, ogródek przy Zespole Szkół w Wielkim Klinczu będzie bardziej bioróżnorodny. Pojawiło się w nim 6 drzew, 40 krzewów, 60 bylin i aż 250 cebul!
Warsztat odbył się w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który realizujemy w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dziękujemy za owocną współpracę:
- architektce krajobrazu Elwirze Niemiec za projekt remizy i realizację warsztatu,
- Justynie Kierat (Pod kreską) za opracowanie graficzne tablicy,
- Etnolab za wykonanie tablicy,
- Justynie Rymon-Lipińskiej z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, Grażynie Sadowskiej z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz Sebastianowu Nowakowskiemu z Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana" za wsparcie i konsultacje merytoryczne.