XV-lecie Centrum

Data: 20-07-2008

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku w 2008 roku skończyło 15 lat. To nie tak dużo ale jeżeli czas jest wypełniony intensywnym działaniem to okazuje się, że można go przeliczyć na wiele przeszkolonych osób oraz multidyscyplinarną prośrodowiskową aktywność.

W ciągu tych lat Centrum kierowane było przez: Andrzeja Teleżyńskiego, Zdzisławę Janowską, Joannę Drużyńską, Agatę Chrul i obecnie Joannę Lepczak-Michalską. Każda z tych osób zostawiła ważny ślad, kształtując dzisiejszy wizerunek Centrum. Przez te lata zmieniali się również pracownicy. Najdłużej, bo od początku do ubiegłego roku, z Centrum związana była Małgosia Zdrojeska. Przewinęło się również wielu stażystów, którzy mieli możliwość zapoznania się z codzienną działalnością organizacji pozarządowej a także metodami edukacji i promocji aktywności prośrodowiskowej. Cieszy nas, że wielu z nich mimo iż znalazło pracę gdzie indziej dalej utrzymuje z nami kontakt.

Podstawowe zadanie Centrum to, zgodnie z nazwą informacja i edukacja ekologiczna. Zadanie wypełniane jest na wiele sposobów, a nowe pomysły z biegiem lat i zdobywanym przez pracowników doświadczeniem, nasuwają się bez przerwy. Przeprowadzono setki warsztatów i szkoleń dla odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. Wspomagano tworzenie się sieci Zielonych Szkół. Pracownicy CIEE chętnie wspierają inicjatywy ekologiczne organizacji lokalnych, szkół instytucji z terenu całego województwa. Ważne jest włączanie się w dialog społeczny w sprawach dotyczących konfliktów środowiskowych. Od lat prowadzone są miejskie i wojewódzkie konkursy poszerzające wiedzę ekologiczną i umożliwiające doskonalenie umiejętności współpracy w grupie oraz różnych form prezentacji (strona internetowa, publiczna prezentacja...) – „Bęc jabłkiem w głowę”, „Zaproś gości do swej miejscowości”, „Ptaki w moim mieście”, „Zielone pytanie”. Zorganizowano wiele konferencji, wykładów (np. w każdy trzeci czwartek miesiąca spotkania miłośników przyrody w Centrum). Latem, wraz z dziećmi w ramach półkolonii i osobami starszymi w ramach warsztatów terenowych, przemierzamy warte odkrycia na nowo ciekawe zakątki Trójmiasta i województwa.

W ubiegłym roku Centrum realizowało ogólnopolski projekt „Owoc – obserwacja, wiedza, odpowiedzialność, czyn” dofinansowany przez NFOŚiGW. W obecnym roku poza tradycyjną aktywnością realizuje dwa projekty dofinansowane z Unii Europejskiej:

  • Moving Baltic Sea dofinansowany z Programu Młodzież UE. Zainicjowany przez niemiecka organizację Moviemiento międzynarodowy projekt, w którym uczestniczy 5 krajów nadbałtyckich.
  • Informacja dla społeczeństwa województwa pomorskiego o zrównoważonym rozwoju i stanie środowiska – infoeko pomorskie dofinansowany ze Środków Przejsciowych UE, będący kompleksową baza danych o środowisku naszego województwa

Aby zainteresować sprawami środowiska i ochrony przyrody sięgamy również po działania artystyczne. Powstają prace plastyczne, zdjęcia artystyczne, spektakle teatru ulicznego, wystawy i ekspozycje.

Te wszystkie działania nie były by możliwie gdyby nie wieloletnie życzliwe wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz współdziałanie wielu instytucji, organizacji i ludzi.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za dobrą współpracę mając nadzieję na kolejne lata wspólnej pomyślnej aktywności na rzecz ludzi i środowiska oraz rozbudzania wrażliwości przyrodniczej.

Grafika 1: XV-lecie Centrum
Grafika 2: XV-lecie Centrum
Grafika 3: XV-lecie Centrum
Grafika 4: XV-lecie Centrum
Grafika 5: XV-lecie Centrum
Grafika 6: XV-lecie Centrum
Grafika 7: XV-lecie Centrum
Grafika 8: XV-lecie Centrum
Grafika 9: XV-lecie Centrum
Grafika 10: XV-lecie Centrum
Grafika 11: XV-lecie Centrum
Grafika 12: XV-lecie Centrum