Co w miejskiej trawie piszczy? Spotkanie czwartkowe

Data: 08-07-2024

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na warsztat terenowy dr Marty Zakrzewskiej
„Co w miejskiej trawie piszczy?”
Spotkanie rozpocznie się w czwartek 18 lipca 2024 roku o godz. 16:30
przed wejściem do Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Na kuli ziemskiej, prócz człowieka, żyje 6 tysięcy ssaków, natomiast owadów – niemal milion gatunków, a liczba ta cały czas rośnie. Owady towarzyszą nam na co dzień, czy tego chcemy, czy nie. Niektóre, tak jak pszczoły, już przed wiekami nauczyliśmy się hodować, inne – komary czy karaczany – budzą w nas co najmniej niechęć. Między tymi dwoma biegunami znajdują się zwierzęta, które codziennie mijamy w drodze do pracy, szkoły czy sklepu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To stawonogi, które starają się przetrwać w silnie zmodyfikowanym, miejskim środowisku. Podczas spotkania omówimy jak rozpoznawać podstawowe grupy owadów, osobiście sprawdzimy „co piszczy w trawie” śródmiejskiego parku na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego i dowiemy się, że nie taki owad straszny, jak nieraz go malują i dlaczego warto tolerować (a nawet wspierać!) towarzystwo tych małych zwierząt w naszym najbliższym otoczeniu.

Spotkanie poprowadzi dr Marta Zakrzewska: entomolog, czyli owadoznawca. Interesują ją wszystkie zwierzęta, które mają więcej niż 2 pary odnóży. Na co dzień zajmuje się  owadami kopalnymi i entomoskopią, czyli wykorzystaniem owadów w sprawach medyczno-sądowych.

  • Spacer zakończy się w siedzibie CIEE, przy ul. Polanki 51. Na godzinę 18.30 zaplanowaliśmy otwarcie wystawy malarskiej „PTAK CZYLI KTO?” Grupy Malarskiej Połączone Pasją. Zapraszamy serdecznie!
  • W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych spotkanie zostanie przełożone na inny termin. Komunikat o ewentualnych zmianach zostanie zamieszczony na profilu FB Centrum oraz na naszej stronie ciee-gda.pl.

Wstęp wolny, nie prowadzimy zapisów.

Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Żółty kwiat a na nim owad. Owad w połyskującym kolorze niebieskim z czerwonywmi plamami. Jest to kraśnik sześcioplamek. Fot. M. Zakrzewska