Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Dojrzały Smak Przygody 2019
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

Edukatorzy Centrum aktywnie włączyli się w festiwal Gdynia Design Days.
Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Obfitujący w inspirujące wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje, program skierowany jest zarówno do profesjonalistów, młodych przedsiębiorców, jak i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu. Przez 10 lipcowych dni Gdynia staje się tym samym najlepszym letnim miejscem spotkań branży projektowej. W tym roku festiwal odbywał się pod hasłem ERROR. Był to doskonały pretekst do zaprezentowania efektu współpracy Centrum z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta w Gdyni. Z tego powodu jeden z festiwalowych dni spędziliśmy w Gdynia InfoBox.
Nadmiar wody w miastach bywa kłopotliwy. Idealną odpowiedzią na małą retencję wody są ogrody deszczowe – ich ideę przybliżaliśmy w oparciu o interaktywny model oraz eksperymentalny ogród deszczowy.
Deszcz to synonim życia – woda, która oczyszcza powietrze i zapewnia życie faunie i florze. Jego ożywcza moc bywa niestety również destruktywna, szczególnie w zabudowanych miastach. Lokalne podtopienia, które pociągają za sobą straty finansowe, są skutkiem ograniczenia zielonych przestrzeni w mieście, które w naturalny sposób absorbują wodę. Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, usuwające zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej, zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Ideę ogrodów deszczowych pokazaliśmy na przykładzie ogrodu deszczowego, który pojawił się w maju przy Gdyńskim InfoBoxie.

Na zakończenie tego deszczowego dnia ekspert Elżbieta Urbaniak poprowadziła warsztat "Kreatywne sposoby zagospodarowania wody w mieście".

Jeśli jeszcze ktoś nie widział ukwieconego ogrodu deszczowego to polecamy adres: ul. Świętojańska 30 w Gdyni:) I porcję wiedzy w pigułce: http://ciee-gda.pl/ciee-ogrod/ogrod-deszczowy/ oraz http://www.gdynia.pl/ogroddeszczowy