Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

Marsz Dla Lasu. TPK Challenge

 

Dnia 19 maja o godzinie 12.00  w Gdańsku na terenie dzielnic Strzyża, Oliwa  oraz Niedźwiednik odbędzie się V Marsz Dla Lasu - TPK Challenge. W tym roku, miłośnicy przyrody, ekolodzy mieszkańcy i mieszkanki Trójmiasta razem planują  zadbać o Trójmiejski Park Krajobrazowy biorąc udział w Trash Challengu, czyli ogólnoświatowym wyzwaniu polegającym na sprzątaniu śmieci.

Trójmiejski Park Krajobrazowy to ponad 19 tys. ha lasów, od Gdańska po Wejherowo, fenomen w Polsce i unikat w skali europejskiej. Powinien być chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe – w celu ich zachowania, popularyzacji  i upowszechniania dostępu do nich, w warunkach tzw. zrównoważonego rozwoju. Zawiera cenne elementy środowiska przyrodniczego lasów i ich otulin: naturalne lub półnaturalne ekosystemy, stanowiska i ostoje wielu rzadkich, zagrożonych i ginących gatunków, interesujące elementy przyrody nieożywionej. W parku gniazdują m.in. bielik i kania ruda, w ciekach wodnych stwierdzono występowanie pstrąga potokowego i objętego ochroną w Polsce minoga strumieniowego. Wśród około 850 gatunków roślin naczyniowych parku stwierdzono ponad 40 gatunków podlegających ochronie gatunkowej, a także szereg innych godnych uwagi - rzadkich, reliktowych, górskich.

"W obcowaniu z naturą trzeba zachowywać się odpowiedzialnie, z szacunkiem dla przyrody. Niektórzy jednak o tym zapominają zostawiają w lesie, szczególnie na granicy z miastem, niechciane "upominki" w postaci śmieci. Jest to ogromne zagrożenie dla lasu. Może doprowadzić do pożaru, okaleczenia a nawet śmierci zwierząt i ptaków. Dlatego idąc z duchem odpowiedzialności obywatelskiej oraz edukacji przyrodniczej zachęcamy mieszkańców i mieszkanki do wspólnego sprzątania Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego- mówi Marta Sobieska Ruch LoveLasy."

Największym problemem środowiska naturalnego jest plastik, rozkłada się on od 100 do 1000 lat. Jednorazowe, plastikowe reklamówki produkuje się sekundę, używa średnio przez 25 min, a rozkładają się do 450 lat. Butelki plastikowe rozkładają się dwukrotnie więcej czyli 800 lat!

 Las nie zaśmieca się sam, to ludzie są za to odpowiedzialni. Często bez zastanowienia czy refleksji jakie szkody mogą wywołać przyrodzie wyrzucają zużyte butelki, niedopałki

po papierosach, opakowania po słodyczach. Za wyrzucanie śmieci do lasu grozi mandat

do 500zł,  niestety nie powstrzymuje to wystarczająco powstawaniu kolejnych leśnych wysypisk.

W minionym roku z lasów w Polsce usunięte zostały dziesiątki tysięcy metrów sześciennych śmieci.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest Ruch LoveLasy, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator wraz z partnerami: Centrum Informacji I Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Akcja Weź To Podnieś, Rada Dzielnicy Strzyża, Rada Dzielnicy Oliwa oraz nieformalna grupa mieszkańców z dzielnicy Niedźwiednik. Wydarzenie odbywać się będzie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańsk.

Miejsca zbiórek uczestników: Strzyża Przedłużenie ul. Kiepury (za kościołem, przejście pod PKM) Oliwa Skrzyżowanie ul. Tetmajera i Polanki (tor rowerowy "Hopki") Niedźwiednik Boisko przy ul. Lipnicka Droga W trakcie wydarzenia rozdane zostaną rękawiczki oraz materiały informacyjne dotyczące audytu śmieci. Odpadki  zostaną odebrane przez odpowiednie służby z wyznaczonych miejsc.

Kontakt:

Marta Sobieska Ruch LoveLasy (785631056)

Tomasz Dziemiańczuk ACK Alternator (501833143)

 

Linki:

https://www.facebook.com/events/2202942639744540/

https://www.facebook.com/ack.alternator.1

https://www.facebook.com/lovelasyorg/