Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

W ramach Cyklu NATURALnie przygoda
zapraszamy serdecznie na
rodzinną wyprawę 

 „Piaskiem pisane – z lunetą w świecie fok i sieweczek”

 

Zapraszam na rodzinną wyprawę do ujścia Wisły. Opowiem Wam o dzikiej przyrodzie i skarbach tego wyjątkowego miejsca. Pokażę „ptasie rarytasy”, wspólnie będziemy wypatrywać co jeszcze można zobaczyć spacerując wzdłuż brzegu rzeki. A może wytropimy ślady któregoś z dzikich mieszkańców rezerwatu? Przekonacie się dlaczego należy zapewnić ptakom i fokom spokój. Z platformy obserwacyjnej popodziwiamy dziki skrawek plaży i krajobraz stożka ujściowego królowej polskich rzek. Mam nadzieję, że uda się nam wypatrzeć foki, choć oczywiście niczego nie obiecuję. Jedno jest pewne – nasza wyprawa będzie piaskiem pisana…

Zachęcam do zabrania lornetek!

Na zakończenie wyprawy polecamy rodzinny piknik na plaży. 

Spotkanie poprowadzi Jowita Kurach - przyrodniczy edukator z CIEE

Warto zabrać: wygodne buty i odpowiedni strój (w ujściu często wieje wiatr), czapkę z daszkiem i okulary słoneczne, lornetkę (przewodnik będzie miał lunetę), ołówek/długopis, prowiant i koc piknikowy. 

Termin: 4 lipca 2021, godz. 10:01

Miejsce spotkania: Świbno, przystanek autobusowy Przystań (sugerowany przyjazd autobusem 112 wyjeżdżającym z Gdańska Głównego o godz. 9.17

Trasa: Świbno - Przekop Wisły - ujście Wisły (ok. 2,5 km plus droga powrotna). Ścieżka prowadzi wzdłuż Przekopu Wisły  - fragmentami leśna, kamienna, betonowa, piaszczysta, z niewielkimi utrudnieniami typu przewrócone drzewo, dziury między kamieniami. Wędrujemy do rezerwatu przyrody Mewia Łacha, więc na wyprawę nie możemy zabrać psów.

Czas trwania: ok. 3,5 godz. Wyprawę kończymy przy platformie obserwacyjne w ujściu Wisły, po zakończeniu uczestnicy mogą samodzielnie wrócić do Świbna (wejściem 1 lub 2) lub spędzić rodzinnie czas na plaży, poza terenem rezerwatu.

WAŻNY KOMUNIKAT!

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe

A.BIALKOWSKA@POMORSKIEPARKI.PL

Zapisanie się na warsztat jest równoznaczne z zapoznaniem się i zaakceptowaniem regulaminu

Liczba miejsc ograniczona (20)!

Spotkanie realizujemy dzięki dofinansowaniu za środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” to perła polskiego wybrzeża, jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków Polski i Europy, ostoja ptaków o randze europejskiej. Jest przykładem tego jak człowiek i przyroda mogą współistnieć dzięki sobie nawzajem. Znajduje się na wschodnich rubieżach Gdańska i nie miałby racji bytu, gdyby nie wykonanie Przekopu Wisły w 1895 r. Od tego czasu niesione z prądem osady rzeczne oraz działalność wiatru i fal morskich kształtują malownicze łachy i wyspy tzw. stożka ujściowego Wisły. Stały się one obecnie lęgowiskiem dla jedynej w Polsce kolonii rybitw czubatych i wielu innych cennych gatunków, np. ostrygojada, sieweczki obrożnej, czy rybitwy białoczelnej. Rezerwat stanowi również miejsce odpoczynku i żerowisko dla wielu ptaków podczas migracji. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Obecnie największym zagrożeniem tego przyrodniczego eldorado jest to, co przyczyniło się do jego powstania - ludzka aktywność.