Poidełka dla ptaków D.I.Y. - warsztaty ceramiczne

Data: 13-05-2022

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej i Fab Lab Trójmiasto
serdecznie zapraszają na bezpłatne warsztaty ceramiczne:
„Poidełka dla ptaków D.I.Y.”

Warsztaty składają się z dwóch części:
cz. I - 23 maja (poniedziałek), godz. 17:00-19.00 w siedzibie CIEE (ul. Polanki 51, Gdańsk)
cz. II - 6 czerwca (poniedziałek), godz. 17:00-20.00 w pracowni Fab Lab Trójmiasto (Al. Zwycięstwa291, Gdynia)  
  Z

Zapisując się na warsztat deklarują Państwo udział w dwóch częściach warsztatu!

Zapraszamy na warsztaty tworzenia ceramicznych poidełek dla ptaków. Zajęcia obejmują dwa spotkania - pierwsze w Centrum, gdzie wykonacie formy autorskich poidełek z gliny. Poznacie nie tylko techniki tworzenia ceramiki, ale również posłuchacie opowieści o zasadach goszczenia ptaków w ogrodach. Aby zapoznać Was z różnymi technikami tworzenia ceramiki i jej ostatecznego kształtu - zapewnimy Wam dwa rodzaje gliny - do późniejszego wypału w standardowym piecu elektrycznym oraz, dla chętnych - możliwość wypału prac w tradycyjnej technice raku*.

Po zajęciach przetransportujemy Wasze prace do Pracowni Fab Lab Trójmiasto, aby dokonać pierwszego wypału na tzw. biskwit*. "Upieczone prace" będziecie mogli ozdobić i poszkliwić na drugich zajęciach, które odbędą się w Fablabie (link: https://www.facebook.com/FabLabT). Pokażemy różne techniki szkliwienia i pomożemy wykonać ostateczne szlify zdobnicze. Następnie będziecie mogli wziąć udział w procesie wypału w żywym ogniu (raku).

Gotowe poidełka będą do odbioru od razu, lub - w przypadku wypału w piecu elektrycznym - w późniejszym terminie.

Tak, wiemy, że padło wiele nowych ceramicznych terminów, ale to, co możemy zagwarantować, to niezapomniane wrażenia na dwuczęściowych warsztatach!

*Raku, to wypał ceramiki w specjalnie do tego przystosowanym piecu, w tzw. "żywym ogniu".
** Biskwit, to ceramiczny półprodukt -  wstępnie spieczona masa ceramiczna.

Zapraszamy zarówno osoby zupełnie początkujące jak i zaawansowane, które będą mogły wykonać bardziej skomplikowane elementy.

Prowadzący warsztaty: Andrzej Krauze, założyciel pracowni ceramiki Papilarne; doświadczony ceramik, miłośnik i pasjonat rzemiosła. Przeprowadzi Was przez wszystkie etapy oraz odpowie na wszelkie palące pytania z dziedziny ceramiki.

WAŻNY KOMUNIKAT!
Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe – zapisy.ciee@pomorskieparki.pl (prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu), a w tytule: Poidełka dla ptaków D.I.Y.
O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszenia. Osoby zakwalifikowane do udziału w warsztatach, w przypadku rezygnacji, proszone są o pilny kontakt z CIEE, w celu zaproszenia na szkolenie nauczycieli z listy rezerwowej. Na warsztatach mamy tylko 15 miejsc!

Zapisanie się na warsztaty jest równoznaczne z zapoznaniem się i zaakceptowaniem regulaminu.

Warsztaty realizujemy dzięki dofinansowaniu za środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Poidełka dla ptaków D.I.Y.