Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku „Otworzyło się na WIOSNĘ” – w sensie metaforycznym i dosłownym ;) Z tej okazji w czwartek 21 marca, gościliśmy w naszych progach grupę niemal 400 osób. Było to dla nas ogromne wyzwanie logistyczne oraz edukacyjne!
Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki jest oczywiście przestronna sala edukacyjna. Poza nią znajdziemy tu również przytulną czytelnię i salę ekspozycyjną, w której aktualnie podziwiamy zdjęcia z wystawy „Na parkowych szlakach”.
Na widok olbrzymich szyszek czy ogromnego „plastra” drzewa „ochom i achom” nie było końca a po budynku niósł się dźwięk kołowrotka z makiety o równowadze w przyrodzie, ponieważ to właśnie eksponaty przyciągają uwagę, zachęcają do działania i zadawania pytań.
21 marca – w pierwszy dzień wiosny zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziły dwa stoiska edukacyjne: Nietoperze bez tajemnic – Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz SOS dla sów - Stowarzyszenia Ochrony Sów. Długie kolejki chętnych ustawiły się by móc przyjrzeć się z bliska pracy chiropterologów. Uzbrojeni w czołówki, w zaciemnionej piwnicy (zupełnie jak w realu) szacowali wielkość nietoperzowej populacji i opisywali znalezione osobniki! Równie dużo emocji wywołują sowy. Kolejny raz potwierdza się teza, że to co najmniej znane, poruszające się w nocy, owiane tajemnicą, działa na nasze zmysły i powoduje zaciekawienie.
Duże oblężenie przeżyła także makieta „Ogród przyjazny” – wspólna zabawa z drewnianymi klockami była pretekstem do dyskusji o projektowaniu ogrodu przyjaznego domownikom jak i otaczającej ich przyrodzie. Kontynuacją rozmów o drzewach, długości ich życia, dendrochronologii było stoisko „życie drzew”, gdzie naturalnym wręcz odruchem jest wędrówka palcem po wyszlifowanym plastrze pnia. Z edukatorkami  z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego  można było poznać motyle – barwną ozdobę naszych łąk. Ochotnicy mogli  wcielić się w tropicieli, odkrywając tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta. Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotował dwa stoiska, jedno poświęcone płazom (temat bardzo aktualny ze względu na rozpoczynające się „wędrówki” płazów) a drugie skrzydlatym mieszkańcom lasów i miast. Miłośnicy ptaków mogli podziwiać je przy karmniku przez dużą szklaną powierzchnię zabezpieczoną specjalnymi kropkami, które sprawiły, że stała się ona widoczną dla ptaków barierą. Był to także świetny pretekst do rozmowy o szklanej zabudowie w miastach i ryzyku kolizji. Jedna z grup wybrała się na ptasi spacer do pobliskiego lasu. Wszystkim, którzy na coś lub kogoś czekali, także tym których po prostu bolały już nogi zachęcaliśmy do udziału w grach i zabawach przyrodniczych od klasycznego „kółka i krzyżyk” aż po drewniane domino. Sporo pozytywnych emocji wywołał pokaz minutowej animacji „Zobacz z nami co w trawie piszczy”.
Popołudniu gościliśmy liczną grupę dorosłych, wczuwając się w wiosenny klimat posłuchaliśmy o motylkach… Prelekcja „Tajemnice alkowy roślin” Piotra Rutkowskiego wywołała rumieńce, uśmiech i zachwyt nad relacjami łączącymi rośliny i zwierzęta!