W świecie roślin mięsożernych

Data: 30-11-2022

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na opowieść „W świecie roślin mięsożernych” .
Prelekcję poprowadzi dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 8 grudnia 2022 roku o godz. 16:00
na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 59),
na parterze, przy akwarium Malawi.

W ramach zwiedzania szklarni Katedry Ekologii Roślin Wydziału Biologii UG zapoznamy się roślinami mięsożernymi - bardzo wyjątkową grupą w świecie roślin. Zobaczymy jak duża jest  różnorodność tej grupy, między innymi bardzo liczne w gatunki rodzaje: dzbanecznik, pływacz i rosiczka, a także znacznie mniej liczne rodzaje: heliamfora czy tłustosz. Ponadto poznamy przedstawicieli monotypowych rodzajów jak muchołówka amerykańska czy cefalotus bukłakowaty. Poznamy również sposoby wabienia, chwytania i trawienia ofiar przez rośliny mięsożerne oraz metody ich uprawy w warunkach domowych.

Podczas spotkanie zobaczymy również paludarium biotopowe TEPUI odzwierciedlające warunki gór stołowych występujących w sercu wenezuelskich wiecznie zielonych lasów równikowych.

UWAGA! Na wydarzenie obowiązują zapisy: zapisy.ciee@pomorskieparki.pl Prosimy w tytule maila wpisać „W świecie roślin mięsożernych” a w treści podać imię i nazwisko i nr telefonu kontaktowego. O przyjęciu na spotkanie decyduje kolejność zgłoszenia, spotkanie jest kameralne, dla 15 osób. Osoby zakwalifikowane do udziału w spotkaniu, w przypadku rezygnacji, proszone są o pilny kontakt, w celu umożliwienia zaproszenia na szkolenie osób z listy rezerwowej.

Warsztaty realizujemy dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Serdecznie zapraszamy!

W świecie roślin mięsożernych. fot. K. Banaś. Zdjęcie roślin owadożernych, zaproszenie na spotkanie na wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie 8 grudnia o godz. 16.00, obowiązują zapisy. Logotypy CIEE, PZPK i WFOŚiGW w Gdańsku