Wyjątkowa oferta limitowanych warsztatów dla klas

Data: 28-09-2020

Drodzy nauczyciele przygotowaliśmy dla Waszych klas wyjątkowe warsztaty! Do współpracy zaprosiliśmy pasjonatów, specjalistów w swoich dziedzinach, którzy wprowadzą Was w tajniki przyrody. To limitowany cykl zajęć, warto skorzystać z niepowtarzalnej okazji.

Na zajęcia obu prowadzących obowiązują zapisy. Oczywiście decyduje kolejność zgłoszeń. Prowadzący dysponują terminami w październiku. Konkretne daty i miejsca spotkań są ustalane indywidualnie dla każdej grupy. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.

Uwaga: zapisy na zajęcia Eweliny Kurach odbywają się drogą mailową: a.kowalczuk@pomorskieparki.pl Zapisy na zajęcia Artura Sikorskiego odbywają się telefonicznie, pod numerem 58 301 80 99.

Oto propozycje:

  1. Prowadzący: Artur Sikorski, Eko-Kapio

Miejsce zbiórki: siedziba CIEE, możliwość innego miejsca na terenie TPK, po ustaleniu z osobą prowadzącą.

Odbiorcy: klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz klasy szkół ponadpodstawowych

Czas trwania zajęć: około 90 minut

Dostępne terminy: 8, 12, 19, 23, 28 października Prowadzący realizuje 2 warsztaty dziennie.

(Pierwszy warsztat rozpoczyna się o godz. 9:30 a drugi ok. 11:20 w zależności od lokalizacji)

Zapisy: tel. CIEE - 58 301 80 99

Jak czytać mapy i nie zgubić się w terenie

Zajęcia terenowe obejmujące podstawowe techniki poprawnego czytania map i wyciągania z nich interesujących informacji krajoznawczo-turystycznych oraz rozwijających ogólny zmysł orientacji w terenie. Praktyczne zastosowanie nabytych podczas zajęć umiejętności. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze, dostosowanym do pogody i butach terenowych - przed Wami wędrówka ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego!

 

  1. Prowadząca: Ewelina Kurach, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com

Miejsce: do ustalenia z prowadzącą – warsztaty mogą odbyć się w formie terenowej (również na boisku szkolnym) lub stacjonarnej

Odbiorcy: klasy I-VIII szkół podstawowych

W przypadku tematów „Sowi zawrót głowy” oraz „Troszczymy się o dzikość wokół siebie” możliwy udział grup przedszkolnych.

Czas trwania zajęć: około 90 minut

Zapisy: a.kowalczuk@pomorskieparki.pl Prosimy o propozycję 3 terminów, po konsultacji z osobą prowadzącą zostanie wybrany termin zajęć.

„Sowi zawrót głowy”

Puszczyk i uszatka to dwa najpospolitsze gatunki sów. Poznacie bliżej którąś z nich. Wspólnie odkryjemy tajemnice z ich życia. Zastanowimy się, czemu sowy są tak ważne w przyrodzie, czy rzeczywiście huczą i czy jest się czego nocą bać. Pomyślimy, jak możemy zadbać o to, by nie było ich coraz mniej. Sowy latają bezszelestnie a my... Zaszeleścimy kartkami, resztkami bibułek, tasiemek i kolorowymi listkami, którymi obdarowuje nas teraz jesień. Wykorzystując materiały z recyklingu zrobimy pamiątkowe kartki z sowami. Jesteście ciekawi, skąd będziemy mieli sowy? Sowy będą z dużych stempli. Więcej już nie zdradzimy, co przygotuje dla Was Stowarzyszenie Ochrony Sów.

Na spotkanie przynieście swoje ulubione resztki materiałów, tasiemek, karteczki i coś, co przyozdobi tę jedną jedyną w swoim rodzaju sowią pamiątkę.

„Troszczymy się o dzikość wokół siebie”

Czy wiesz, jakie gatunki zwierząt żyjące w pobliżu Ciebie i z jakich powodów najczęściej trafiają do ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt? Wiesz, gdzie najbliżej znajduje się taki szpital dla dzikusów lub gdzie szukać fachowej porady? Porozmawiamy o tym, jak bezpiecznie dla siebie i zwierzęcia rozpocząć interwencję, schwytać i przetransportować poszkodowanego osobnika. Poznasz zasadę 3xC. Przećwiczymy to na wybranych przykładach. Porozmawiamy też o bezmyślnych działaniach człowieka, jak np. niewłaściwe dokarmianie ptaków, zwłaszcza gatunków wodnych oraz jego skutkach. Komuż źle kojarzyć się może choćby zespół chorobowy określany „anielskim skrzydłem”? Opowiemy, jak okrutna jest to choroba i czym się objawia. Poruszymy też problem zimujących jeży lub kotów zdziczałych i wypuszczanych z domów. Pokażemy, dlaczego korzystając ze środowiska przyrodniczego wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni etycznie i finansowo za dzikie, poszkodowane zwierzęta.

„Miejska dżungla”

Większość z nas żyje w miejskiej dżungli. W miejscach, które dzielimy albo, co gorsze, zabieramy dzikim zwierzętom. Zapominamy o prawach ekologii, łańcuchu pokarmowym, współistnieniu gatunków w biologicznej równowadze czy ochronie siedliskowej. Zaburzamy naturalny rytm i harmonię. Rozejrzymy się wokół siebie i poszukamy konfliktowych miejsc. Dla płazów, ptaków czy ssaków. Porozmawiamy o metodach zaradczych, o przepisach ochrony gatunkowej i o tym, jaki wpływ ma każdy z nas na zachowanie bioróżnorodności wokół siebie. Będziemy pracowali na przykładach: konkretnych realizacjach, popełnianych błędach i problemach – tych na wyciągnięcie ręki. Dowiecie się, co każdy z nas może zrobić dla przyrody i jak powinniśmy reagować w pewnych sytuacjach lub gdzie szukać fachowego wsparcia.
Nasze spotkanie to edukacja na styku ochrony przyrody, kształtowania empatii i współodpowiedzialności za świat wokół nas oraz popularyzacja idei wolontariatu i współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Cykl warsztatów realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

 

Jak czytać mapy i nie zgubić się w terenie. Fot. J. Kurowska
Stempel z jeżem - rys. Agnieszka Borowska
Uszatka, fot. Sławek Rubacha