Wzdłuż rzeki - wyprawa z Piotrem Bednarkiem

Data: 02-04-2024

Niedzielne kwietniowe przedpołudnie to idealny czas na wyprawę wzdłuż rzeki. W górę Kaczej zabierze nas Piotr Bednarek, znany z profilu Wolne Rzeki. Spotykamy się 14 kwietnia o godz. 10.00.

To wyjątkowa okazja, na co dzień łatwiej go spotkać na Podkarpaciu! Podczas wędrówki przyjrzymy się procesom fluwialnym kształtującym dolinę rzeki, samej wodzie w Kaczej i organizmom, które w niej żyją. Pasjonujące opowieści i obserwacje przyrodnicze będą nam towarzyszyły na każdym kroku.

Skorzystajmy z energii, którą serwuje nam budząca się do życia przyroda! Proponujemy – zabierzcie ze sobą jakiś worek – planujemy sprzątanie śmieci znalezionych na szlaku.  Nie będzie to jednak akcja sprzątania, ze zorganizowanym odbiorem worków, tylko symbol wpisujący się w trend obywatelskiego zbierania śmieci podczas spacerów. Pamiętajcie o butach i stroju terenowym, odpowiednim do warunków pogodowych.

WAŻNY KOMUNIKAT!
Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe –
zapisy.ciee@pomorskieparki.pl (prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu oraz wieku osoby niepełnoletniej), a w tytule: Wzdłuż rzeki.
Za wyprawę zapraszamy osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie – powyżej 16 roku życia, pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego, lub ze zgodą pisemną opiekuna prawnego (do pobrania na www). O przyjęciu na warsztat decyduje kolejność zgłoszenia. Osoby zakwalifikowane do udziału w wyprawie, w przypadku rezygnacji, proszone są o pilny kontakt z CIEE, w celu zaproszenia na warsztaty osób z listy rezerwowej. To bardzo ważne, na  warsztat mamy tylko 20 miejsc! Zapisanie się na warsztat jest równoznaczne z zapoznaniem się i zaakceptowaniem regulaminu.

Miejsce startu i zakończenia: mostek nad Kaczą na ul. Radomskiej  https://maps.app.goo.gl/axCL1DpwrcZXik3Z6
Długość trasy: maks. 10 km, możliwość znacznego skrócenia w zależności od tempa grupy i warunków. Czas trwania: 3 godziny
Trasa: w górę Kaczej, przez rezerwat przyrody Kacze Łęgi, wzdłuż rzeki, maksymalnie do obwodnicy Trójmiasta. Powrót wzdłuż Kaczej i/lub potoku Źródło Marii. Trasa raczej łatwa, po ścieżkach, choć na pewno będą fragmenty na przełaj (oczywiście poza granicami rezerwatu).

Piotr Bednarek – hydrolog, przyrodnik. Doktorant w Zakładzie Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki. Fotograf, pasjonat dzikich rzek i bagien.

Warsztat realizujemy dzięki dofinansowaniu za środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Wzdłuż rzeki, fot. P. Bednarek