Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

 Co roku wiosną powraca temat wypalania traw. Mit o korzyściach nie gaśnie i to pomimo wieloletnich apelów, edukacji, spotów w mediach. Niektórzy wciąż są przekonani, że wypalanie zwiększa żyzność gleby, zniszczy chwasty i pozytywnie wpłynie na plony. To błędne myślenie prowadzi do śmierci wielu organizmów.

Naturalne procesy występujące w glebie zostają zahamowane i jej wartość użytkowa znacząco się obniża. Wypalanie prowadzi do śmierci: dżdżownic, mrówek, biedronek, kretów, jeży, nornic, zajęcy, płazów i gadów. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków. Wymykający się spod kontroli ogień dotyka również zwierzęta leśnie m.in.  jelenie, sarny, dziki a czasami pochłania gospodarstwa domowe i doszczętne niszczy niejednokrotnie dorobek całego życia.

Mimo, że wypalanie jest czynnością zabronioną „piromanów” wciąż nie brakuje. A ognia kontrolować się nie da, to my musimy kontrolować swoje czyny i myślenie. Wypalanie traw to brutalny sposób niszczenia środowiska, ale również niszczenia ludzkiego zdrowia, życia i powodujący ogromne straty również finansowe. Warto zapalić się, ale do myślenia. Myślenia nad swoimi działaniami i ich konsekwencjami.