Czerwiec 2016

Zielone pytanie w maju brzmiało następująco: Na naszych balkonach, w ogrodzie, na trawnikach miejskich kwitnie (ku radości zapylaczy) sporo różnych gatunków roślin. Czasem słyszę jak trzmiel bywa zamiennie nazywany bąkiem. Czy słusznie? 
Przytaczamy odp. nadesłaną przez Pana Łukasza Fuglewicza
„Zoologowie nazwą bąk określają - "muchy" bąki z rodziny bąkowatych, bądź też ptaki bąki. Więc jeśli mówimy o owadzie z rodziny pszczołowatych o krępej budowie, gęstym owłosieniu, cennym zapylaczu poprawną nazwą będzie trzmiel. Określenie trzmiela bąkiem jest równie mocno zakorzenione jak określanie roślin mniszków jako mlecze. Nazwa bąk (trzmiel) to nazwa zwyczajowa funkcjonująca od dawna, znajdziemy ją nawet w powszechnych słownikach: języka polskiego, synonimów. Nazwa bąk etymologicznie wywodzi się od niskiego dźwięku wydawanego przez te owady.”

Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Beata Gryszpanowicz z Gdańska, Maria Gierasimczuk z Grudziądza, Patrycja Tomaszewska z Miłomłyna. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Bociany są chlubą Polaków, kibicujemy im kiedy wracają do nas po zimie by z sukcesem wydały potomstwo. Kiedy młode bociany zaczynają swoje pierwsze loty?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 27 czerwca 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.kubic@pomorskieparki.pl