Lipiec 2015

Zielone pytanie w czerwcu brzmiało następująco: Wraz z piękną, letnią pogodą przyszedł czas na komary. Jakie zwierzęta i rośliny są sprzymierzeńcami ludzi w obronie przed komarami?
Tym razem przytaczamy odpowiedź Pani Ossowskiej:
"Sprzymierzeńcami w obronie przed komarami są rośliny takie jak: wrotycz, geranium, pelargonia, lawenda, kocimiętka, plektrantus (tzw. komarzyca), aksamitka, bodziszek cuchnący. Dobrze sprawdzają się również zioła: szałwia, bazylia, rozmaryn, mięta pieprzowa a także  liście pomidora. Ich olejki eteryczne skutecznie odstraszają komary. Larwy komarów są zjadane przez larwy ważki i ryby słodkowodne (np. lin). Larwami i dorosłymi owadami żywią się też żaby i ropuchy. Wśród ssaków, komary zjadają nietoperze i ryjówki. Komary stanowią też pokarm dla drobnych ptaków, takich jak jaskółki i jerzyki. Komarami żywią się także pająki.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Agnieszka Ossowska z Żelistrzewa, Andrzej Socha z Kolbud oraz Agnieszka Kowalska z Gdyni. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: W dzisiejszych czasach nikt już chyba nie ma wątpliwości, że w przyrodzie kryje się uzdrawiający potencjał. Znana roślina – wiązówka błotna (obecnie Filipendula ulmaria  a kiedyś Spirea almaria) była źródłem surowca bardzo znanego leku przeciwbólowego. Proszę podać nazwę tego leku lub nazwę substancji czynnej.
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 lipca 2015 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl