Luty 2016


Zielone pytanie w styczniu brzmiało następująco: Czy istnieją skuteczne sposoby na zminimalizowanie ryzyka kolizji ptaka ze szklanym budynkiem/szklaną powierzchnią? Proszę podać przykłady.
Kolizje ptaków ze szklanymi powierzchniami to drugi co do wielkości czynnik  śmiertelności ptaków na świecie !
W przypadku ekranów  akustycznych  najskuteczniejszym  sposobem jest  oznakowanie poprzez pionowe linie
o szerokości  nie mniejszej niż 2 cm przy odstępie 10 cm. Kolejne to instalowanie ekranów akrylowych .jeśli chodzi o  budynki to  zaczyna się stosowanie  tzw. Szkła mlecznego  które jest widoczne dla ptaków. My od siebie możemy zadbać o bezpieczeństwo ptaków stosując na szyby    specjalne już do tego tworzone taśmy. Prostym sposobem są tez  okiennice oraz rolety zewnętrzne  które przysłonięte  nie powodują groźnego dla ptaków efektu lustra...
A najlepszym przykładem jest sposób, który stosuje na szybach moja córka to kolorowe naklejki żelowe widoczne na szybach z daleka !!!  Odpowiedź pani Magdaleny z Grudziądza. 
My ze swej strony zachęcamy do odwiedzenia profilu na Facebooku ”Ptaki i szyby” by dowiedzieć się więcej.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Magdalena Koehna z Grudziądza, Łukasz Fuglewicz z Rudy Śląskiej oraz Justyna Lisiecka z Gdańska. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: 28 stycznia obchodziliśmy rocznicę urodzin i śmierci wybitnego astronoma, matematyka, konstruktora instrumentów naukowych. Jan Heweliusz został pochowany w centrum Gdańska w zabytkowym kościele św. Katarzyny. Na płycie nagrobnej poza epitafium znajduje się herb rodzinny a jego częścią jest pewien ptak. Co to za ptak? Inskrypcja jest bardzo dobrze zachowana więc jeśli nie znają Państwo odpowiedzi zachęcamy do odwiedzin kościoła.
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 26 lutego 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl

 

Taśma zabezpieczająca okna. fot. Ptaki i szyby