Marzec 2016

Zielone pytanie w lutym brzmiało następująco: 28 stycznia obchodziliśmy rocznicę urodzin i śmierci wybitnego astronoma, matematyka, konstruktora instrumentów naukowych. Jan Heweliusz został pochowany w centrum Gdańska w zabytkowym kościele św. Katarzyny. Na płycie nagrobnej poza epitafium znajduje się herb rodzinny a jego częścią jest pewien ptak. Co to za ptak? Inskrypcja jest bardzo dobrze zachowana więc jeśli nie znają Państwo odpowiedzi zachęcamy do odwiedzin kościoła.

W herbie Jana Heweliusza jest żuraw. Stoi na jednej nodze a w drugiej, ugiętej trzyma kamień. Gdyby zasnął na straży, to kamień wypadnie a ptak zbudzi się i będzie stróżował, pilnował nadal.
Cytat z odpowiedzi nadesłanej przez Marcina Borowicza.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Marek Wawrzynkowski z Gdańska, Maciej Ciechanowski ze Starogardu Gdańskiego oraz Katarzyna Loeppcke z Gdyni. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Czym w przyrodzie jest symbioza?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 26 marca 2016 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl