Sierpień 2015

Zielone pytanie w lipcu brzmiało następująco:  W dzisiejszych czasach nikt już chyba nie ma wątpliwości, że w przyrodzie kryje się uzdrawiający potencjał. Znana roślina – wiązówka błotna (obecnie Filipendula ulmaria  a kiedyś Spirea almaria) była źródłem surowca bardzo znanego leku przeciwbólowego. Proszę podać nazwę tego leku lub nazwę substancji czynnej.
Tym razem przytaczamy odpowiedź pani Moniki Białaszewskiej:
Wiązówka błotna  - jej sekret tkwi w salicylanach. To właśnie z tego zielska wyekstrahowano w XIX wieku kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę. Ludzie leczyli nią bóle i wysoką gorączkę. 
Ziele to znajdziemy na mokrych łąkach, nad rzekami, potoczkami, w wilgotnych zaroślach. Rośnie w dużych kępach, w sporej ilości i dorasta nawet do 1,5 m nawet. W suchy słoneczny dzień zrywamy całe baldachy, rozkładamy je w zacienionym i przewiewnym miejscu na papierze. I suszymy. A jak się wysuszy, to robimy podobnie jak z kwiatami bzu czarnego, czyli obrywamy same kwiatuszki, a szypułki wyrzucamy. Trzymamy w ciemnym, szczelnym pojemniku.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Monika Białaszewska, Marel Lipka z Gdańska, Dorota Dziewiątkowska z Mielna. Dziękujemy Państwu za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: Grzyby - poza niewątpliwymi walorami smakowymi za jakie cenią je ludzie, pełnią w przyrodzie bardzo ważną funkcję – są w tej kwestii nie do zastąpienia! Co to za rola?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 sierpnia 2015 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl