Styczeń 2015

Styczeń 2015 grafika

Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco : „Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Oczekując na  Boże Narodzenie tworzymy w naszych domach niepowtarzalne, świąteczne dekoracje. Jakie rośliny – poza tradycyjnym świerkiem tworzą świąteczny nastrój w Państwa domach?”

Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas; mieszkanie przyozdabiamy jemiołą (wieszamy ją pod sufitem); jabłkami, które eksponujemy w koszu (oczywiście jako dekoracja i do konsumpcji jednocześnie). W górach gdzie zwykle spędzamy święta rosną daglezje; z jednej rozłożystej gałęzi robimy pachnący stroik. Pamiętam też ozdoby z suszonych plasterków cytryny wieszanych na choince czy pomarańczy najeżonej goździkami. Inspiracji jest wiele, nawet na ozdoby z recyklingu np.: gwiazdki z rolek po papierze toaletowym - sprawdźcie sami, są ekstra! Łukasz Fuglewicz z Sosnowca
Wśród Państwa propozycji nie zabrakło takich roślin jak: grudnik, gwiazda betlejemska, cyklameny, azalie, ostrokrzew. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Łukasz Fuglewicz z Sosnowca, Martyna Łącka z Niepoczołowic  oraz Marcin Gruziński. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: W okresie pomiędzy świętami a Nowym Rokiem towarzyszy nam niesłabnący Bożonarodzeniowy nastrój za sprawą choinki, pierników, stroików świątecznych.  Nieodłącznym elementem iglastych form życia są szyszki  i to ich dotyczyć będzie styczniowe „podchwytliwe” Zielone pytanie! Czym jest szyszka? 
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 stycznia 2015 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl