Wrzesień 2017

 Zielone pytanie w Lipcu brzmiało następująco: „Dragonfly (Smok latający) to angielska nazwa pewnego drapieżnego owada związanego ściśle ze środowiskiem wodnym. O jakiego owada chodzi i jaki jest jego największy przedstawiciel w Polsce?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłany przez Ninę Stanczak: „Dragonfly to inaczej ważki.
Husarz władca Anax imperator to największa polska ważka. Jej długość maksymalna to 84 mm  i rozpiętość skrzydeł 110 mm.
Jest to ważka powszechnie występująca na całym obszarze naszego kraju. Husarza wielkiego spotyka się nad wszelkimi wodami stojącymi z bogatą roślinnością, głównie nad drobnymi i płytkimi akwenami – jeziorkami, stawami – od końca maja do połowy sierpnia, czasem później. Lubi on zbiorniki z pałką wodną, trzcinami, turzycami i roślinnością pływającą, w których tkanki samice składają jaja.”

Laureatami konkursu zostali: Nina Stanczak, Krystyna Kosarewicz oraz Joanna Zarębska. Dziękujemy za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Pytanie na Wrzesień: „Królowa Polskich rzek zbiera wodę z ok 55% powierzchni naszego kraju. Proszę o podanie jednej rzeki, przepływającej przez jakikolwiek Park Krajobrazowy naszego województwa, która wpada do Wisły.”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 29 września 2017 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl

Grafika 1: Wrzesień 2017