Grudzień 2017

Zielone pytanie we listopadzie brzmiało następująco: „Okres wędrówki ptaków już za pasem. Zwierzęta w czasie przelotów wykorzystują różne miejsca i punkty. Jaka rolę w czasie wędrówek ptaków pełnią rzeki?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłany przez Krzysztofa Gołuńskiego:

:Rzeki są jednym z elementów topograficznych, które pozwalają ptakom na orientowanie się w terenie w czasie przelotów. Chociaż w czasie podróży ptaki wykorzystują głównie do nawigacji słońce, gwiazdy i pole magnetyczne, to jednak wiele szczegółów topograficznych (w tym linia rzek) pozwala ptakom w nie zmylić drogi. na przykład w czasie burz:

  • Rzeki są ostoją i stanowią miejsce odpoczynku w czasie przelotów dla ptaków.
  • Rzeki są ostoją i stanowią miejsce żerowania, co pozwala na uzupełnienia zapasów tłuszczu często decyduje o przeżyciu w czasie wędrówki.
  • Rzeki pozwalają w czasie odpoczynku i żerowania na uniknięcie wielu niebezpieczeństw ze strony drapieżników.”

Laureatami konkursu zostali: Krzysztof Gołuński, Jola Kampowska oraz Dorota Wasiucionek. Dziękujemy za odpowiedzi i czekamy na kolejne. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Nagrodą specjalną za wytrwałe odpowiedzi na każde zielone pytanie w tym roku oraz przysyłanie odpowiedzi w zapomnianej, a wymagającej formie odręcznych listów pragniemy wyróżnić rodzinę Talaśka.

Pytanie na Grudzień: „Jednym z symboli świąt, najprawdopodobniej pochodzącym z Anglii, jest jemioła. Czym ta roślina różni się od innych i jak szkodzi innym roślinom?”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 29 grudnia 2017 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: m.wesiora@pomorskieparki.pl.

 

swiatkwiatów.pl