Zielone pytanie na styczeń

Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: „Jednym z symboli świąt, najprawdopodobniej pochodzącym z Anglii, jest jemioła. Czym ta roślina różni się od innych i jak szkodzi innym roślinom?”

Przytaczam fragment odpowiedzi nadesłany przez Annę Borowicz:

Jemioła to półpasożyt. przeprowadza fotosyntezę, gdyż jest zielona -czyli posiada chlorofil. Jednak żyje przyczepiona na gałęziach drzew, czyli nie ma dostępu do wody. Wodę pobiera z tkanki przewodzącej drzewa-  czyli naraża drzewo na zwiększony pobór wody. W okresie suszy (lato) jest bardzo niekorzystne dla drzewa.

Dodatkowo jemioła, obciążając gałęzie swoim ciężarem może doprowadzić do obłamywania się gałęzi — uszkodzenia drzewa. Czasem/często wykonuje się "pielęgnacyjne" obłamywanie kul jemioły, gdy zagraża swym ciężarem drzewu.

Natomiast pożytki z jemioły ???

  • jest pokarmem dla ptaków zimą
  • stosowana w ziołolecznictwie/medycynie
  • liczne przesady związane z jemiołą (najczęściej pozytywne — talizman, dar bogów, własności magiczne, chroniła przed złymi mocami i pożarami, podnosi potencjał seksualny, daje wieczną miłość całującym się pod jemiołą, okadzano nią ule, dawała szczęście i bogactwo.

Stąd myślę pozytywne nastawienie ludzi do jemioły.........szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia

 

Laureatami konkursu zostali: Anna Borowicz, Magda Lipka oraz Maciej Borowicz.

Dziękujemy za odpowiedzi. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Pytanie na styczeń: „Przydomowy miejski ogród to świetna ostoja dla wielu zwierząt. W jaki sposób możemy przystosować ogród dla różnych grup dziko żyjących zwierząt?”

Drodzy miłośnicy „Zielonego pytania”, kierowani chęcią zmian i nowości postanowiliśmy o zawieszeniu konkursu. Styczniowe pytanie będzie ostatnim. Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie jednocześnie gorąco polecamy dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim, które odbędą się w tym roku. Link do pierwszego zamieszczamy poniżej, drugi natomiast zostanie ogłoszony w późniejszym czasie.

Ogród_17-07-2011_Węsiora